banner232

Ata binmek için üzerine basıyordu! Gizemli yazı bir anda cüzdanını doldurdu

Birleşik Krallık'tan bir vatandaşın bahçesinde yıllardır basamak olarak kullandığı mermer taşın, aslında Roma döneminden kalma, çok nadir bulunan ve yaklaşık 20 bin 400 dolar (150 bin TL)  değerinde bir oyma eser olduğu anlaşıldı.

Ata binmek için üzerine basıyordu! Gizemli yazı bir anda cüzdanını doldurdu

Independent'ın haberine göre, Wiltshire Kontluğu'nun Whiteparish isimli köyünde yaşayan vatandaş, ata binerken üzerine bastığı 63 santimetrelik bu taşın, M.S. 2. yüzyıldan kalma bir Roma eseri olduğunu ve değerinin yaklaşık 20 bin 400 dolar (150 bin TL)  olduğunu öğrenince şok oldu. 

TÜRKİYE YA DA YUNANİSTAN'DAN GETİRİLMİŞ

Öte yandan bu nadide eserin Birleşik Krallık'a nasıl ulaştığını kimse bilmiyor. Eserin satışıyla ilgilenen müzayede evi Woolley and Wallis, taşın bugünkü Türkiye veya Yunanistan topraklarında oyulduğunu tahmin ediyor.

Livescience'ın Daily Mail'den aktardığına göre, çamurla kaplı taşın üzerindeki oymalar yıllarca gizli kaldı. Ancak taş zamanla kirden arındı ve üzerindeki oymayla birlikte yazılar da ortaya çıktı.

Sonunda taşı inceleyen bir arkeolog, ev sahibine Roma döneminden kalma nadide bir eser bulduğunu söyledi. Arkeoloğa göre taşın üzerinde şu ifadeler yazıyor:

"Halk (ve) Genç Erkekler, Leukios'un (oğlu) Metrodoros'un (oğlu) Demetrios'u (onurlandırıyor)."

Aslında Antik Roma İmparatorluğu, Britanya Adaları'na kadar uzanıyordu ama uzmanlar bu levhanın adalarda yapılmadığını söylüyor. Woolley ve Wallis'e göre taş, İngiltere'ye muhtemelen 300 yıl önce getirildi.

Taşın Whiteparish'de kayalık bir bahçeden 20 yıl önce söküldüğü düşünülüyor. Söz konusu bahçe, 1960'ların ortalarında inşa edilen eve ait. Müzayedeciler, halktan birilerinin evin inşaatından sorumlu kişileri hatırlayabileceğini umuyor ve bu nedenle taşın kökenlerini ortaya çıkarmak için halktan yardım istiyor.

Woolley ve Wallis'de antika uzmanı Will Hobbs, "Bu tür eserler, zengin aristokratların Avrupa'yı gezip klasik sanata dair bilgi edindikleri 18. ve 19. yüzyılın sonlarında düzenlenen Büyük Geziler (Grand Tours) sonucunda İngiltere'ye geliyor" dedi ve ekledi:

"Taşın Birleşik Krallık'a bu şekilde geldiğini varsayıyoruz. Ama bu evin ahırına nasıl geldi, işte bu tam bir muamma. Bunu aydınlatmak için halkın yardımını istiyoruz."

YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.