ABD'den FETÖ'ye büyük şok! Reddettiler

ABD'nin Tennessee eyaletinde FETÖ ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde yeni üç okul açma talebinde bulundu, okulların açılacağı bölgenin eğitim kurulu tarafından oy birliğiyle reddedildiği ortaya çıktı.

ABD'den FETÖ'ye büyük şok! Reddettiler
banner150

15 Temmuz kanlı darbe girişiminin faili FETÖ'ye ait, Tennessee  eyaletindeki "READ Vakfı'nın" ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde yeni üç okul  açma girişimi Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği ve Houston Başkonsolosluğunun  girişimleri sonucunda engellendi. 

FETÖ'nün Tennessee'deki dokuz üyeli Shelby İlçesi Eğitim Kuruluna  yaptığı genişleme talebine ilişkin karar, 22 Ağustos'ta kurul tarafından nihayetlendirildi.

BÜTÜN ÜYELER KARŞI ÇIKTI
Kurulun bütün üyeleri okulların açılmasına "oy birliğiyle" karşı  çıktı.
 
Kurul karara ilişkin raporunda, "READ Vakfı" ile okul arasındaki  örgütsel ve mali ilişkilerin çelişkiler barındırdığını, müfredatın yetersiz  olduğunu, Washington DC'deki FETÖ'ye ait "Harmony Public Schools"tan  kopyalandığını belirterek ve okulun mali yönetimine dair belirsizlikleri gerekçe göstererek talebi reddettiğini açıkladı.
 
ÜLKE GENELİNDE 140 OKUL 

FETÖ'ye ait READ Vakfı tarafından Tennessee eyaletinin en büyük şehri  Memphis'te "Memphis School of Excellence" adıyla 2010'da kurulan sözleşmeli okul  yine FETÖ'ye ait Houston merkezli, Harmony Public Schools'tan destek almıştı.
 
Öte yandan READ Vakfı'nın 2015-2016 yıllarına ilişkin olarak ABD Gelir  İdaresi Hizmetlerine (IRS) yaptığı beyanda, okulun toplam gelirinin yıllık 4,1  milyon dolar olması dikkati çekiyor. 

Bu rakamın 3,4 milyon dolarlık bölümü  federal ve eyalet bütçesinden okula öğrencilerin eğitimi için aktarılan fonlardan  oluşuyor.
 
FETÖ, 140 civarındaki sözleşmeli okulla ABD'de en yaygın sözleşmeli  okul ağlarından birini yönetiyor.
 
ABD'nin Pensilvanya eyaletinde 1999'dan bu yana ikamet eden FETÖ  elebaşı Fetullah Gülen, ülke genelinde 140'a yakın sözleşmeli okulu ve bu okullar  vasıtasıyla devletten alınan yılda yaklaşık 500 milyon dolarlık geliri yöneten  kişi olarak biliniyor.
 
FETÖ'nün yönettiği okulların bazıları usulsüzlük, haksız kazanç,  yolsuzluk, hileli ihale ve evrakta sahtecilikten ABD Federal Soruşturma Bürosu  (FBI) soruşturması geçiriyor.

 

Güncelleme Tarihi: 24 Ağustos 2017, 10:31
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner154

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.