ABD'den Türkiye açıklaması! "Türkiye’ye terörist saldırıları riskini azaltmak için..."

ABD Dışişleri Bakanı Pompeo yaptığı açıklamada, "Türkiye’ye terörist saldırıları riskini azaltmak için Suriye'nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor" ifadeleri kullandı

ABD'den Türkiye açıklaması! "Türkiye’ye terörist saldırıları riskini azaltmak için..."
banner150

Resmi ziyaret kapsamında Almanya’nın başkenti Berlin’de bulunan  ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

Pompeo, ABD’nin Suriye'de siyasi çözüm için Birleşmiş Milletler’in  çabalarını desteklemeye ve şiddet riskini azaltma çabalarına devam edeceğini  vurgulayarak, “Fırat Nehri'nin batısındaki Menbiç'te Türklerle beraber çıkardığımız işi gördünüz.” dedi.

Bir gazetecinin, ABD’nin  Suriye'nin kuzeyinde bir "tampon bölge"  oluşturmayı planladığı ve bunun için müttefiklerinden askeri destek istediği  haberlerini hatırlatması üzerine Pompeo, “(Menbiç’te Türk ve ABD askerlerinin  ortak devriyesi) Buna ek olarak bir sistem kurmaya çalışıyoruz. Buna ister tampon  bölge deyin ister başka bir şey olarak adlandırın. Türkiye’ye terörist saldırı  riskini azaltmak için Suriye’nin kuzeyinde güvenli bölge kurma çabaları sürüyor.”  ifadelerini kullandı.
Pompeo, planlanan güvenli bölgenin Türkiye ile bölgedeki ABD destekli  gruplar (terör örgütü PKK/PYD) arasındaki gerginlikleri önlemeyi de hedeflediğini  belirtti.

"5G ağlara güvenmezsek verileri tutarız"

Pompeo, Çinli telekom şirketi Huawei ürünlerinin Almanya’nın yeni  nesil 5G mobil ağında kullanılması konusunda, Washington’un Berlin’in kullandığı  mobil ağlara güvenmediği takdirde ABD’nin, vatandaşlarının ve ülkenin ulusal  güvenlikle ilgili verileri tutmak zorunda kalabileceğini dile getirdi.   ABD’li bakan, Huawei ürünlerinin oluşturabileceği riskler konusunda  uyarılara devam edeceklerini belirterek,  “Onlar kendi egemen kararlarını  alacaklar ama biz riskler hakkında onlarla açıkça konuşacağız" değerlendirmesinde  bulundu.

KAYNAK: AA

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2019, 16:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.