ABD Başkanı Trump: Orduyu gönderiyorum

Meksika sınırından ülkeye girmeye çalışan binlerce göçmen hakkında konuşan ABD Başkanı Donald Trump, "Bu ulusal acil durum için orduyu gönderiyorum" açıklaması yaptı

ABD Başkanı Trump: Orduyu gönderiyorum

Orta Amerika ülkelerinden kaçarak ABD'ye girmeye çalışan binlerce göçmen, ABD Başkanı Donald Trump'ın bir kere daha sert ifadeler kullanmasına neden oldu.Trump, Twitter  adresinden yaptığı açıklamada, "Bu ulusal acil durum için orduyu gönderiyorum. Durdurulacaklar!" dedi.

"Göçmen karavanı" na 7 binden fazla kişi katıldı

Birleşmiş Milletler (BM), Orta Amerika'dan  ABD'ye ulaşmak için yola çıkan ''göçmen karavanı'' na 7 binden fazla kişinin  katıldığını pazartesi günü bildirmişti. BM Genel Sekreter sözcülerinden Farhan Haq, günlük basın brifinginde,  Guatemala, Honduras ve El Salvador'dan yola çıkan çok sayıda göçmenin Meksika'ya  ulaştığını ve uzun süre orada kalmalarının beklendiğini söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump, Meksika polisi ve ordusunun, ABD'nin güney  sınırına gelen göçmenleri durduramadığını belirterek "acil durum'' ilan etmiş ve  sınırdaki devriyeleri harekete geçirdiğini açıklamıştı. Trump, ayrıca Guatemala, Honduras ve El Salvador'a dış yardımları  kesmeye ya da büyük ölçüde azaltılmaya başlayacaklarını söylemişti.

Orta Amerika'dan ABD'ye ulaşma ümidiyle yola çıkan binlerce göçmenin  oluşturduğu konvoy, Meksika'nın Guatemala sınırına dayanmıştı.Suchiate Nehri'nde Meksika ile Guatemala'yı birbirine bağlayan köprü  ve sınır kapısında toplanan, geceyi burada uyuyarak geçiren 3 binden fazla  göçmenin ülkeye girişine izin verilmemişti.Bazı göçmenlerin tel örgüleri aşarak tarafsız bölgeye geçtiği ve  Meksika güvenlik güçlerinin müdahalesiyle karşılaştığı bildirilmiş; polis, taş  atan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etmişti.

Honduraslı göçmenlerden bazıları da sallarla Meksika tarafına geçmek  için Suchiate Nehri'ne atlamıştı.Meksikalı yetkililer, aralarında kadın, çocuk ve yaşlıların da  bulunduğu göçmenlerden, geçerli belgeleri taşıyanların kurallara uygun biçimde  ülkeye girişine izin verileceğini bildirmişti.

Kaynak: MİLLİYET

Güncelleme Tarihi: 25 Ekim 2018, 15:53
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.