Dünya Mutluluk Endeksi raporunda dört yıldır zirvede olan Finlandiya bu yıl da zirveyi bırakmazken Türkiye ise 8 basamak birden gerileyerek 112. oldu.

Dünya Mutluluk Endeksi raporu onuncu yılını doldurdu ve bu sene de en üst sıraları İskandinav ülkeleri kimseye bırakmadı. 

Euronews Türkçe'de yer alan habere göre, dünyada 150'ye yakın ülkede yapılan anketler aracılığıyla halkın kendi hayatlarını nasıl değerlendirdiğini ölçen rapora göre 2021 yılında insanların mutluluk algısındaki en büyük etken Covid-19 salgını ve bu süreçte yaşadıkları oldu.rapor1

Daha önceki yıllarda yapılan anketlerde de halkın devlete ve kurullara olan güveni arttıkça kriz zamanlarında daha mutlu olabildikleri ortaya konmuştu.

Raporun editörü Kanadalı Ekonomist John F. Helliwell, "2021 yılında Gallup Dünya Anketi'nde takp edilen her üç iyilik kategorisinde de ciddi bir artış olduğunu gördük. Yabancılara yardım etme, gönüllülük faaliyetleri ve bağışlar 2021 yılında dünyanın her tarafında arttı ve pandemi öncesi seviyelerin neredeyse yüzde 25 üzerine çıktı," ifadelerini kullandı.rapor2

Mutluluk endeksinde İskandinav ülkelerin hakimiyeti artık tartışılmaz bir gerçek fakat Finlandiya bu yıl arayı daha da açarak zirvedeki yerini beşinci yılında da korudu.

Danimarka da ikinciliğini sürdürürken İzlanda bir sıra yükselerek üçüncülüğe yerleşti.

Türkiye ise 8 basamak gerileyerek 112. oldu.

Şiddet gören kadını taksici kurtardı! Şiddet gören kadını taksici kurtardı!

İlk 10'u sırasıyla Avusturya, Avustralya, İrlanda, Almanya ve Kanada takip etti. Geçen yıl beşinci sırada yer alan Kanada için büyük bir gerileme oldu.

Amerika Birleşik Devletleri 16'ncı olurken onu İngiltere, Çekya ve Belçika izledi. Fransa yirminci olarak şu ana kadarki en iyi sıralamasını elde etti.

Bir önceki raporda 104'üncü sırada yer alan Türkiye sekiz basamak gerileyerek 112'nci oldu.rapor3

Liste değerlendirilirken ülkelerin kişi başına düşen gelir, özgürlük, sağlık ve sosyal yardım imkanları, yolsuzluk karnesi, eğitim ve alım gücü gibi kriterleri baz alındı.

İlk 10 şu şekilde sıralandı:
Finlandiya
Danimarka
İsviçre
Hollanda
Lüksemburg
İsveç
Norveç
İsrail
Yeni Zelanda