2021 yılının son çeyreğinde Türk Lirası karşısında rekor üstüne rekor kıran döviz ve emtia piyasası yeni yıla da sert bir giriş yaptı.

Bugün açıklanacak Aralık ayı enflasyon verileri öncesinde dolar, euro ve altında yükseliş sürüyor.

Hükümetin döviz kuru ve altın kuru korumalı TL mevduatı hesabı adımları piyasaları dizginlemiş gibi gözükse de hem dövizde hem de altındaki yükseliş hala sürüyor.

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 13,51 TL'den, Euro 15,32 TL'den, Sterlin ise 18,21 TL'den işlem görüyor.

Altın ve Gümüş

Onsu 1.825 dolardan fiyatlanan altında, gram altın 778/792, çeyrek altın 1.260/1.303, Cumhuriyet altını ise 5.186/5.283 TL alış/satış fiyatıyla işlem görüyor.

Gümüş ise 10,04 TL'den fiyatlanıyor.

Bitcoin ve Ethereum

Kripto para piyasalarında ise düşüş sürüyor. Bitcoin 46 bin 804 dolardan, Ethereum ise 3 bin 796 dolardan fiyatlanıyor.

Yılın ilk Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplanıyor

Yeni yılın ilk kabine toplantısı bugün AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında gerçekleştirilecek.

Memur ve emekliye ek zammın gündemde olması bekleniyor. Toplantının diğer önemli gündem maddesi koronavirüsle mücadele olacak.

Kabine toplantısında Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vakalardaki son durum ve yerli aşı çalışmalarıyla ilgili bilgi verecek. Türkiye’de de hızla yayılan Omicron varyantı kapsamlı olarak ele alınacak.

Memur ve emekliler için kritik gün; enflasyon açıklanıyor

Milyonlarca memur ve emeklinin dört gözle beklediği kritik enflasyon verisi açıklanıyor. TÜİK'in açıklayacağı enflasyon verisi son 6 aylık TÜFE belirleyecek ve memur ile emeklilerin maaşları bu veriye göre zamlanacak.

Aralık ayı enflasyon verilerine ilişkin beklenti anketi, 21 ekonomistin katılımıyla sonuçlandı.

Ankete göre, ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalaması yüzde 8,54 oldu. Ankete katılan ekonomistlerin aralık ayı için enflasyon beklentileri, en düşük yüzde 5,50, en yüksek yüzde 14,60 aralığında yer aldı.

Ekonomistlerin aralık ayı enflasyon beklentilerinin ortalamasına (yüzde 8,54) göre bir önceki ay yüzde 21,31 olan yıllık enflasyonun yüzde 30,05'e yükseleceği hesaplanıyor.

Saray'ın ekonomi profesörü açıkladı; işte Erdoğan'ın yeni ekonomi hamlesi

Cumhurbaşkanlığı Finans Ofisi Başkanı Prof. Dr. Göksel Aşan, Japon gazetesi Nikkei Asia’ya yaptığı açıklamada enflasyona karşı garanti verecek ve ülkeyi cari fazla verme yoluna sokacak Türk Lirası bazlı bir dizi yeni finansal araç hazırlığında olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Göksel Aşan, AK Parti’nin enflasyona karşı garanti vermeye hazırlandığını belirtti.