Fatih Altaylı'nın Habertürk'teki "Densizlik işe yaradı" başlıklı yazısının ilgili bölümü şöyle: Ürünleri pek kaliteli olmasa da, bırakın yılları bir sezon boyu giyilecek türde olmasa da Zara, dünya modasında önemli bir oyuncu.

Hızla değişen moda akımlarına, erişilebilir moda kavramıyla herkesi ortak edebilen bir tekstil, daha doğrusu bir “lojistik” firması.
Dünya çapında Türkiye’nin de aralarında bulunduğu ülkelerde toplam 6 bini aşkın mağazası var.

"SADECE ONLİNE SATIŞ YAPILACAK"

Ve bu dünya devi Zara, Türkiye’den çıkma kararı almış. Tüm mağazalarını kapatacak ve Türkiye’de sadece online satış yapacakmış.
Daha önce de böyle dedikodular çıkmış, ancak Zara Türkiye’den çıkmamıştı.

Ancak bu kez bana bu bilgiyi veren, Türkiye’nin en önemli tekstil üreticilerinden biri.

Her ne kadar bu kararın gerekçesi “yüksek kiralar nedeniyle aşırı maliyetler” olarak gösterilse de ben pek de öyle düşünmüyorum.

"YORUM YOK"

1998’den beri Türkiye’de Inditex Grup bünyesinde faaliyet gösteren Zara’nın “Türkiye’den çıkıp, çıkmayacağını” üst düzey yöneticilerine Hürriyet sordu. Ancak Inditex Grup yöneticileri soruları cevapsız bırakarak, “Bu konu hakkında yorum yapmak istemiyoruz” dedi. Markaya yakın kaynaklar ise Zara’nın son dönemlerde açılan alışveriş merkezlerine yatırım yapmaya devam ettiği bilgisini verdi. Zara’nın Türkiye’de 35’ten fazla mağazası olduğu biliniyor.

ALT MARKALAR

Zara son yıllarda online alışveriş alanında yaptığı çalışmalarla dikkat çekiyor. marka iki yıl önce başlattığı çalışmayla dünyanın birçok ülkesinde online alışverişi arttırmayı hedefliyordu. “Zara’nın türkiye’den çıkıyor” iddiaları grubun bünyesindeki alt markaları da gündeme getirdi. Türkiye’de birçok noktada mağazası bulunan Massimo Dutti, Pull and Bear, Oysho ve Bershka gibi markaların geleceği de merak konusu oldu.

93 ÜLKEDE MAĞAZA VAR

Zara’nın 2016 yılı cirosu 15.4 milyar Euro oldu. Dünyadaki Zara mağazası sayısı 2 bin 213 ve dünyada 93 ülkede Zara mağazaları var. 2016 yılında 51 mağaza açan Zara’nın yeni girdiği pazarlar arasında Aruba, Nikaragua, Vietnam, Yeni Zelanda ve Paraguay bulunuyor.