Kahramanmaraş'ta 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yaşanan bu şiddetli sarsıntının ardından depreme ilişkin pek çok açıklama yapıldı. Deprem ile ilgili yaptığı çalışmaları ile bilinen Prof. Dr. Naci Görür, Kahramanmaraş depremine ilişkin son dakika açıklamalarında bulundu.

Kahramanmaraş'ta 2 minibüs ve 1 araç çarpıştı: 11 yaralı Kahramanmaraş'ta 2 minibüs ve 1 araç çarpıştı: 11 yaralı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı Deprem Dairesi Başkanlığından alınan bilgiye göre, saat 14.34'de merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ilçesi olan 4.5 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Yerin yaklaşık 8,31 kilometre derinliğinde meydana gelen depremle ilgili olumsuz bir durum yaşanmadığı öğrenildi. Kısa süreli paniğe neden olan deprem, çevre il ve ilçelerde de hissedildi.

Ünlü Deprem Uzmanı Prof. Dr. Naci Görür, depremi değerlendirdi. Naci Görür, daha önce yaptığı açıklamalarında da bu bölgedeki tehlikeye dikkat çekmişti.

prof-dr-naci-gorur-kahramanmaras-depreminin-ardindan-uyardi-gorurden-tedirgin-eden-aciklama-surekli-o-bolgeyi-uyariyor-naci-gorur-deprem-aciklamasi

“Maraş bölgesi riskli bir bölge”

Prof. Dr. Görür, Twitter hesabından şu açıklamalarda bulundu:

“Arkadaşlar, Kahramanmaraş, Pazarcık/İğdeli’de 4,4 deprem oldu. Deprem Karasu Grabeninin Doğu kenarında ve Doğu Hatay Fayı üzerinde. Biliyorsunuz, Maraş bölgesi riskli bir bölge. Bu bölgede Gölbaşı-Türkoğlu arası en son 1513, Doğu Hatay Fayı 1822 ve Amanos Fayı 521’de kırılmış”

Kahramanmaraş'ı sık sık uyarıyor

Naci Görür, 2020 senesinde meydana gelen ve 41 kişinin hayatını kaybettiği Elâzığ depremini önceden bilmişti. Bu konuyla ilgili Prof. Dr. Naci Görür, yaptığı konuşma esnasında Kahramanmaraş ve çevresinin de büyük bir tehlike altında olduğunu ifade etmişti.