İçişleri Bakanı Soylu, çipli kimlik kartı ile ödeme sistemi üzerinde çalıştıklarını ve projenin yüzde 80 oranda tamamlandığını açıkladı.

Günümüzde pek çok insan, nakit para taşımak yerine kredi ve banka kartları ile ödeme yapmayı tercih ediyor. Ancak birden çok bankadan farklı karta sahip olmak durumu zorlaştırabiliyor. Neyse ki bu durumun çözümü de yakında geliyor. Çipli kimlik kartı ile ödeme dönemi başlıyor.

Konuyla ilgili açıklama Bakan Soylu'dan geldi. Sabah Gazetesi‘nin haberine göre Soylu, çok yakında kimlik kartı ile ödeme yapılacağını ve çalışmaların yüzde 80‘inin tamamlandığını duyurdu. İşte ayrıntılar…

Kimlik kartı ile ödeme nasıl olacak?
Bir süre önce hayatımıza giren çipli kimlik kartları, aynı anda pek çok şey için kullanılabiliyor. Hali hazırda ehliyet ve e-imza için kullanılan bu kartlara bir özellik daha geliyor. Ödeme sistemi için açıklama yapan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kimliğimize bir ödeme sistemi yükleyebilir miyiz dedik ve bunun da yüze 80’ini bitirdik.” dedi.

Konuşmasında “Dünyada bunu kullanan ülkeler var.” açıklamasını yapan Soylu, “MERNİS ve nüfus verilerimiz ödemelerin doğruluğunu teyit edebilecek anlayışla beraber eşleştirme yapabilecek kabiliyete sahip.” dedi.

Gonca Vuslateri'nden olay itiraf: Arkadaşımın telefonundan gizlice aldım Gonca Vuslateri'nden olay itiraf: Arkadaşımın telefonundan gizlice aldım

Henüz sadece duyurusu gerçekleştirilen kimlik kartı ile ödeme sistemi için ayrıntılar belli değil. Ancak vatandaşların sahip oldukları kartları kimliklerine eklemesi bekleniyor. Asıl merak edilen ise aynı anda kaç kart kullanılabileceği. Durum şimdilik belirsizliğini korurken, sistemin yıl sonuna kadar kullanıma açılması bekleniyor.

Peki siz bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Sizce, çipli kimlik kartı, sahip olduğumuz kredi ve banka kartlarının yerini alabilecek mi? Görüşlerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.