Maymun çiçeği virüsü iki ülkeye daha sıçradı. İlk olarak İngiltere’de tespit edilen maymun çiçeği virüsü ABD dışında birçok Avrupa ülkesinde tespit edilmişti. Son gelen bilgilere göre Kanada ve İsrail’de de maymun çiçeği virüsü vakaları kaydedildi. Dünyada yayılma eğiliminde olan maymun çiçeği virüsü, Kanada’nın Quebec eyaletinde de görüldü. İsrail’de bir kişi kaydedilirken Kanada’da 20 şüpheli vaka olduğu bildirildi.

Dünya koronavirüs pandemisini yenmeye yaklaşmışken maymun çiçeği virüsü manşetlere çıkmaya başladı. Hastalığın Avrupa’da yayılmaya başlamasıyla ‘Yeni bir Pandemi mi’ sorusu akıllara geldi. Maymun Çiçeği alarmını 5 soruda derledik.

MAYMUN ÇİÇEĞİ NEDİR?

maymuncicegi

Çiçek hastalığına benzer rahatsızlıklara neden oluyor.Normalde Batı Afrika ülkelerinde yaygın. Nijerya’da, insanların fare ve sincaplarla yakın temasta olduğu kırsal alanlarda yılda yaklaşık 3 bin vaka görülüyor. Fakat Afrika’ya seyahat geçmişi olmayan kişilerde virüsün görülmesi yeni bir gelişme.

Nijerya Bilim Akademisi’nin eski başkanı virolog Oyewale Tomori, “Her gün daha fazla ülke enfekte oluyor. Bu, Batı Afrika’da gördüğümüz türden bir yayılma değil, yeni bir şey olabilir” dedi. “Bizim bildiğimiz maymun çiçeği virüsü normalde bu kadar bulaşıcı değil” diyen Hollandalı virolog Marion Koopmans da yeni salgının “çok sıradışı ve endişe verici” olduğunu söyledi.

NERELERDE GÖRÜLDÜ
Virüs Avrupa’da ilk İngiltere’de tespit edildi. Dün yapılan açıklama ile vaka sayısının 20’ye yükseldiği bildirildi. İspanya’da 30, Portekiz’de 5, Belçika’da 2; İtalya, İsveç, Fransa, Almanya ve İsrail’de birer vaka görüldü. Belçika’da enfekte olanların 21 gün karantinaya alınmaları kararlaştırıldı. ABD, Kanada ve Avustralya’da da hastalık tespit edildi.

10 yıldır kullandığı doğum kontrol hapını bırakan kadın, her gün kabus yaşıyor 10 yıldır kullandığı doğum kontrol hapını bırakan kadın, her gün kabus yaşıyor

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ), İngiltere’deki vakaların eşcinsel erkekler arasında yayılmış gibi göründüğünü açıkladı. Alman Robert Koch Enstitüsü de Batı Afrika’dan dönen kişileri ve özellikle eşcinsel erkekleri, ciltlerinde bir değişiklik fark etmeleri durumunda derhal hastaneye başvurmaları konusunda uyardı.

BELİRTİLER NELER
Virüsün ilk belirtileri ateş, baş ağrısı, şişlikler, sırt ağrısı, kas ağrısı ve halsizlik. Bunları genellikle yüzde başlayan ve tüm vücuda yayılan döküntüler izliyor. Kaşıntıya neden olan döküntüler vücutta kalıcı iz bırakabiliyor.

NE KADAR TEHLİKELİ
Virüs, maymun çiçeğine yakalanmış başka bir kişiyle yakın temas durumunda bulaşıyor. Cinsel ilişki ya da hasta birinin yatak takımı veya giysilerine temas yoluyla yayılabiliyor.