Doğalgaz fiyatlarındaki hızlı artış tüm dünyada krize dönüşürken, Türkiye'nin rekor kıran enflasyonu ve hayat pahalılığı, kış gelmeden vatandaşları düşündürüyor. Çin haber ajansı Xinhua, Türkiye'de birçok kişinin artık soba siparişi vermeye karar verdiğini, ancak bunun da ucuz bir yol olmadığını söyledi.

Türkiye'de kış öncesi yüksek enflasyon ve yaşam pahalılığı nedeniyle insanların geçim kaynakları artarken, uluslararası medya süreci yakından izliyor.

Çin'in devlete ait haber ajansı Xinhua, Türklerin hızla artan doğalgaz fiyatları nedeniyle alternatif ısıtma yöntemlerine yöneldiğini yazdı. Ajansın İstanbul'da görüştüğü birçok kişi, artan faturalar nedeniyle doğalgazı bıraktıklarını ve soba kullanmaya başladıklarını söyledi.

Emekli Emirali Gülmez, “Geçen ay sadece 10 gün doğalgaz kullandım ve 480 TL ödedim. Bunu daha fazla kaldıramayacağım için doğalgaz kullanmayı bıraktım. Başka şansım yok” dedi.

SOBA FİYATLARI DA ARTIYOR

Türkiye'de son 6 ayda art arda gelen zamlar nedeniyle doğalgaz fiyatlarının yüzde 85 arttığına dikkat çeken Xinhua, giderek daha fazla kişinin odun ve kömür sobası yakmaya başladığını ancak bunun da pahalı olduğunu aktardı. Yeni bir odun sobası almak için Eminönü'nde dolaşan Emirali Gülmez, “En ucuzu 500 TL'den başlıyor” diyerek bu seçeneğin de giderek pahalandığını anlattı.

Karadeniz fıkrası gibi trafik cezası Karadeniz fıkrası gibi trafik cezası

Türkiye'de enflasyonun rekor kırdığını vurgulayan Xinhua, fiyatlardaki hızlı artışa rağmen soba ve ısıtıcı satışlarının geçen yıla göre en az yüzde 60 arttığını belirtti.

Çin ajansına konuşan bir satıcı, “Bu işi 15 yıldır yapıyorum ama bu yıl farklı. Küresel doğalgaz sorunu nedeniyle burada da fiyatlar artıyor” dedi. Bir soba üreticisi de hızla artan talebi karşılamak için üretimi hızlandırdıklarını söyledi.