CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, şehirlerin kurtuluşunun kutlanmaması gerektiğini söyleyen TBMM eski Başkanı İsmail Kahramana'a sert sözlerle tepki gösterdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ali Öztunç, CHP İzmir İl Başkanlığı’nın düzenlediği 30 Ağustos Zafer Bayramı töreninde konuştu. Ali Öztunç buradaki konuşmasında eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın şehirlerin kurtuluş yıldönümlerinin kutlanmasına karşı çıktığını söylemesine tepki gösterdi. Öztunç, “Fesli Kadir vardı, hatırlar mısınız? ‘Deli, deli Kadir. Deli Kadir’in bıraktığı boşluğu İsmail Kahraman doldurmaya çalışıyor” dedi.

Öztunç konuyla ilgili şöyle konuştu: “30 Ağustos Bayramımız kutlu olsun. Birileri 30 Ağustos’tan bir iki gün önce bir yerlerde birtakım açıklamalar yapıyorlar. ‘Efendim şehirlerin kurtuluşunu kutlamak yanlıştır. Niye kutluyoruz’ gibi saçma sapan söylemlerde bulunuyorlar. Bu birisi maalesef bir dönem TBMM Başkanlığı yapmış, bugün de Cumhurbaşkanlığı’nda görevde olan biri. Fesli Kadir vardı, hatırlar mısınız? ‘Deli, deli Kadir. Deli Kadir’in bıraktığı boşluğu İsmail Kahraman doldurmaya çalışıyor. Unuttuğu şu. Bu millet sizin gibilere prim vermedi, vermeyecek.”

ali-oztunc-tepki-1

‘ÇATLASANIZ DA PATLASANIZ DA DEVAM EDECEK’

SGK'yı sel vurdu! Binlerce evrak güneşe serildi SGK'yı sel vurdu! Binlerce evrak güneşe serildi

Öztunç, İsmail Kahraman’ın asıl hedefinin Kurtuluş Savaşı olduğunu belirterek şehirlerin kurtuluş günlerinin kutlanmaya devam edeceğini vurguladı. Öztunç, “Biz şehirlerimizin kurtuluş bayramını kutlayacağız. 9 Eylül’de İzmir’de kutlanacak. 12 Şubat’ta benim şehrimde Kahramanmaraş’ta kutlanacak. Bu yüzyıllar boyu devam edecek. Çatlasanız da patlasanız da devam edecek. Sizin derdiniz Kurtuluş Savaşı’yla, 30 Ağustos’la. Biz çok iyi biliyoruz. Az kaldı, son 10 ayları. Millet bunlardan kurtulacak, bunları yollayacak. Hep beraber daha büyük coşkuyla hem bayramlarımızı hem de kurtuluş günlerimizi kutlayacağız. Önümüzdeki yıl 30 Ağustos’ta ben iktidar partisinin milletvekili olarak geleceğimi biliyorum” ifadelerini kullandı.

SKANDAL İFADELER KULLANDI

Eski TBMM Başkanı İsmail Kahraman, tepki çeken sözlerini 28 Ağustos Pazar günü yapılan Rize’nin fethinin 561’inci yılı etkinliklerinde söylemişti. İsmail Kahraman, “Şehirlerin kurtuluş yıldönümleri kutlanıyor. Kesinlikle karşıyım. 2 Mart’ta Rize kurtulmuş, kim diyor? Yok Erzurum şu Mart’ta. Şehirlerin düşman işgalinden kurtuluşu dolayısıyla kutlama yapılmaz” demişti.