CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kira fiyatlarındaki yükselişin halkı barınma kriziyle karşı karşıya bıraktığını belirtti.

CHP Milletvekili Gürsel Tekin, artan konut, kira fiyatları ile ilgili ve barınma sorunları ile ile ilgili bazı açıklamalar yaptı. 

Artan konut ve kira fiyatları ile ilgili açıklama yapan CHP Milletvekili Gürsel Tekin, "Kira artışları nedeniyle ev sahibi ve kiracı karşı karşıya geldi." şeklinde konuştu. 81 ilin kiralık konutlarına ilişkin araştırmaya göre Mayıs ayında Türkiye genelinde yeni kiralık konut kira fiyatları bir önceki yıla göre yüzde 150 oranında arttı.

Yalova'da ATM faciası,çekiçle saldırarak paramparça etti Yalova'da ATM faciası,çekiçle saldırarak paramparça etti

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, kira fiyatlarındaki yükselişin halkı barınma kriziyle karşı karşıya bıraktığını belirterek şunları söyledi:

"2017 yılında büyük bir sefalet geliyor tsunami gibi bunları ifade etmiştik zaman zaman haritalarla özellikle toplumsal meseleleri kamuoyu ile paylaşmıştık.

Son bugünkü haritamız hepimizin barınma sorunu.

Türkiye'nin 6 buçuk 7 milyon kiracısı var yani 24 milyon yapı stoğumuz var.

24 milyon yapı stoğunun içinde 6 buçuk 7 milyonu kiracı.

Kiracı da sorun yaşıyor ev sahibi de sorun yaşıyor.

Öyle bir ekonomik model getirdiler ki her yeri altüst ettiler.

Daha bir yıl önce çok eskilerde değil 800 liraya kiralamış olduğunuz konutun bugün 3 bin liraya çıkmasının temel nedeni bu ekonomik modelden kaynaklanıyor.

Sabahleyin insanlar kalktığında adeta tansiyon ölçer gibi dolar ve döviz kurlarına bakıyor.

Döviz kurlarına bakınca ister istemez bütün eylemlerini, işini, gücünü, alışverişini döviz üzerine yapıyor.

Bugün geldiğimiz durum bu kadar yapı stoğu fazla olmasına rağmen Türkiye ortalamasında bir vatandaşın yani Edirne'den Ardahan'a kadar ortalama bir kira değeri 4 milyon ile 4 buçuk milyon.

Asgari ücret 4 bin 200 lira kiranız 4 bin 500 lira.

Hadi gelin yaşayın"