CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında yaptığı açıklamada, ekonomiden yaşanan sıkıntıların temelinde güven problemi olduğunu belirtti.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.

İşte Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları...

-Aslında hepimiz huzur içinde her evde bayram bereket olmasını isteriz. Türkiye'nin dünyaya örnek olmasını isteriz. Böyle bir Türkiye görmek isteriz hangi kimlikten olurs olsun. Gerçekten Türkiye böyle mi? Devleti yönetmek ayrıdır. Siyasi otoritenin yani iktidarın anayasaya uyması lazım.

-Herkesin kaygı içinde olduklarını görüyorsunuz. Hafta sonu Kayserideydik. Bizim belediye başkanlarımızı görsünler istedik. Eleştirileri nasıl hoşgörüyle karşılıyorlar bunu görsünler istedik.

BELEDİYE BAŞKANLARIM TARİH YAZIYOR

-Yaşanan ekonomik buhranın içinde vatandaş eziliyor. Bir kara kış fonu kurun dedik. Kurmadılar. Ama biz belediye başkanlarımıza bir kara kış fonu oluşturduk.

-Belediye başkanlarıma teşekkür ederim. Bütün zorluklara rağmen bir tarih yazıyorlar.

-CHP'nin yönetmediği bir belediyede elektrik faturası ödenmediği için soğuktan bir çocuk ölüyor.

-Yaptıklarımı izle eleştir hesabını veririz. Ama karşı taraf yanlış yapıyorsa bunun faturası doğrudan vatandaşa çıkıyor.

-Dövizdeki oynaklık sebebiyle mevduat oluşturamıyorlar, siparişler durdu bunları biliyoruz. Yarını bırakın bir saat sonra ne olacak kimse bilmiyor. Ciddi bir sorun var ve çözülmesi gerekiyor. Sorunun temeli güvendir.

'DIŞ GÜÇLER DİYE KIYAMETİ KOPARDILAR'

-Vatandaş güven kaybına uğramışsa artık o ülke yönetilemez. Her kafadan bir sesin çıktığı ortamda güven ortamı oluşturamazsınız. Dış güçler diye kıyameti kopardılar. Hazine Bakanı 'bilerek yapıyoruz dedi. Yeni politika' dedi.

-Yarını göremiyorsanız planlama yapamazsınız.

-Devlette adaleti yok ettiniz zaten vatandaş can mal güvenliği sebebiyle mahkemeye, savcıya güvenmiyorsa o ülkede güven sorunu var demektir. Adalet yok demektir.

-'Her şeyi ben bilirim' demekle olmaz. Her şeyden önce kişi kendini bilecek ne olduğunu kapasitesini bilecek. Eksikliğini hatalarını bilecek. 

-Özellikle AK Partili MHP'li kardeşlerime seslenmek isterim. Bir yanlış varsa söyleyebilirsiniz. Şu kürsüde her yerde doğruları dile getirmeye çalıştım.

-Devleti yönetenler doğrudan korkmaz. Devlet bir şirket değildir. Devlet bir kişini mülkü değildir. 

'BİR KİŞİ ÜLKENİN SAHİBİYİM DİYOR'

-Bir kişi devletin sahibiyim diyor. Ekonomide şimdiye kadar hiç ortaya çıkmayan sorunları yarattı. Siyasetçinin alkışa ihtiyacı yok. Ahlaklı bir siyasetçi sağlıklı bir elştiri ister. Başkası hatayı eleştirdiğinde siyasetçiye en büyük katkıyı o yapar.

Gözden kaçırmayın

AK Partili Hüseyin Çelik'ten Kaftancıoğlu'na hapis kararına tepki AK Partili Hüseyin Çelik'ten Kaftancıoğlu'na hapis kararına tepki

-Devleti yöneten kişi eleştiri kabul etmiyorsa hükümetten ayrılması lazım.Kişiye hatalarını söylediğinizde hakaretle karşılaşıyorsanız o yönetimde bir sorun var demektir. Bir ülkenin vatandaşı yabancı bir paraya güveniyorsa o ülkenin yönetiminde bir sorun var demektir. Bankaların 166.4'ü döviz. Yani Türk Lirasını güvenmiyorolar. Başka bir ülkenin parasına güveniyorlar.

-Edirne ve Kars'ı korumak ne ise Türk Lirasını korumak da aynı şeydir.

-Soru ülkeyi bu hale kim getirdi? Bunun sorgulanması lazım.

-Yolsuzluğa israfa teşvik ederseniz ülkeyi yönetemezsiniz. 18 yıldır ülkeyi yönetenler 199 milyar dolar faiz ödüyorsa ülkede bir sorun var demektir. Zamlar yamur gibi yağarken dövizi yerinde tutamıyorsanız ülke yönetimizde bir soru var demektir. Sornu kim, nasıl çözecek?

-Bütün demokrasilerde sorunu siyasi partiler çözer. 

-Türkiye'yi bu hale siyasi iktidar getirdi. 

-Vatandaş maliyetlerin altında eziliyor kurtulmanın tek yolu var. Sandığı getirmek... Bunun için her türlü çabayı göstereceğiz. Üretenin önünü görememesine tahamül edemiyoruz.

13. CUMHURBAŞKANI MİLLET İTTİFAKI'NIN ADAYI OLACAK

-'Siz ne yapacaksınız?' diyorlar. Anlattıklarımda yanlış var mı? Hepsi doğru. Nasıl çözeceğiz. İlk yapacağımız iş 13. Cumhurbaşkanı Millet İttifakının adayı olacak.

1. yapacağım iş güveni tesis edeceğim. Birinci yolu sorunu yaşayanla sorunu çözenin yan yana gelmesidir. Bizim Cumhurbaşkanımızda orada hakem olacak.

2. Kural düzenleyici denetleyici kurumlar. Başkan ve yöneticilerin tamamı liyakatli kişiler olacak. Bu keyfiliği önler. Hekesin ne yapacağı bellidir. Talimatla değil aklıyla iş yapanlar başta olur. Halkın çıkarlarını gözetir. Bu ekonomide istikrarı getirir.

3. Hemen ilk hafta fiyat istikrar komitesini lav edeceğiz. Herkes malı götürüyor. Bir gün bile toplanmış değiller.

-Biz keyfi hareket etmeyeceğiz. Fiyat istikrarından Merkez Bankası sorumlu. 'Göreviniz bu sağlayacaksınız' diyeceğiz.

MERKEZ BANKASI (MB) PARAYI PUL ETTİ

-Derler ki bu MB bağımsızdır. O zaman biz rahatlıkla plan program yapabiliriz. Şu anda MB'na istediğiniz kişiye getirebiliyorsunuz. Bu güvensizliği sağlar. Üstünde TCMB yazmıyor mu? Parayı pul ettiler.

4.13. Cumhurbaşkanı koltuğa oturduğu gibi israfı ortadan kaldıracak.

-Bir genelge çıkaracaksınız israfı önleyeceksiniz. 13 uçak mı var. 12'sini satacaksınız. Yandaş kazansın diye kira ödüyorlar. Kendi ceplerinden de değil milletin cebinden ödüyorlar. Yolsuzluk yapanın burnundan getireceğiz.

-İsraf haram mı? O zaman israf yapana oy vermeyeceksin.

5. madde devletin bütün bilgileri vatandaş istediği zaman ulaşabilecek. Ne demekmiş ticari sır.

-Vekile cevap vermeyen vatandaşa hiç vermez. Bu'ben vatandaşı takmıyorum' demektir. İstanbul Havalimanı yapmışsınız Ne kadara yapıldı kimse bilmiyor. Ben şirketten değil ben devletten istiyorum bu bilgiyi. Devlete saydamlığı getireceğiz. 

-Millet İttifakı'nın Millet Meclisi Başkanı da olacak. Sayıştaya bir yazı yazacak. Gelen raporlarda hiçbir şey gizlenmeyecek. Hani kul hakkını yemek günahtı? Kul hakkı yiye yiye şiştiler.

-Bu Halk iktidarı denetleyecek demektir. 

6. madde. Döviz garantili ihaleler var. TL pul ettiler. Kendi yandaşlarına dolarla yaptılar.  84 milyonun üstüne yıktılar. İktidara oy verenlere soruyorum. Avrupa Birliği'ndeki enflasyonu neden 84 milyonun sırtına yüklüyorsun.

-İnsanların torunlarını bile borca sokan bu düzene son vereceğiz.

7. madde. stratejik planlama teşkilatı kurulacak. Bir devlet kendi planını yapmaz mı ya?  O zaman vatandaşla iktidar arasında güven dolu bir ilişki olur. 

-Bütün arkadaşlarım gittikleri, yerlerde anlatsınlar. İktidara oy verenlere sesleniyorum. Bunlar senin hakkını savunmadı beytülmala el uzattılar biz uzatmayacağız, hakkını savunacağız.

DOLARDA RÜZGAR TERSİNE DÖNDÜ

-Dolar bir bakıyorsun düştü bir bakıyorsun arttı. Aslında Erdoğan'ı doğrudan muhatap almak yanlış. Ülkeyi yönetemeyen bir insana ne diyeceğiz.

-Asla yapılmaması gereken bir işi yaptılar beytülmala el uzattılar. İlki 128 milyar dolardı. Kime verdiler belli dğeil. 13. Cumhurbaşkanının ilk işi de bunu öğrenmektir. Açıkca beytülmalla kumar oynuyorlar.

'DEVLETİN HAZİNESİYLE KUMAR OLMAZ'

-Devletin hazinesiyle kumar oynanmaz. O hazinede 84 milyonun alın teri vardır. Devlet birilerinin deneme alanı değildir. Hazine kumar masasına sürülecek bir yer değildir. Hazinede olmayan bir parayla garanti verdiler.

-Nas bunu diyor diye gizli faizin dik alasını uyguladılar. Şimdi daha büyük bir girdabın içine soktular ülkeyi.

-Garibanın parasından alınıp bankada doları olana para ödenecek. Nas bunun neresinde. O garibanlardan bazılar seviniyor. Bu ülkenin büyük bir trajedisidir.

-Erdoğan iyi değil ama onu destekleyenler varsa bir daha düşünsünler. Biz onların çıkarlarını savunuyoruz. 

-Bir organize kötülükle karşı karşıyayız. Milletime sözümdür buna son vereceğiz.