Kahramanmaraş’ta Sır Barajına kadar ulaşan Aksu çayındaki kimyasal atıklar, hem çevreyi hem de insanlığı tehdit ediyor.

KİMYASAL ATILAR YETMEDİ, BİR DE ÇÖP DAĞI OLUŞTU

Kahramanmaraş’ta, sanayi kuruluşlarının kimyasal atıklarının arıtılmadan Aksu Çayı'na bırakılması çevreyi ve nehirleri tehdit ediyor. Dulkadiroğlu ilçesi Osmanbey mahallesinde yer alan Aksu çayı, bağlantısıyla birlikte Sır Barajına kadar uzanıyor.

Fabrikatörler kadar vatandaşlar da duyarsız davranarak, çöp dolu çuvalları, her türlü atık malzemesini çayın olduğu bölgeye bırakıyorlar. Daha bugün duyarlı bir vatandaş tarafından çekilen cep telefonu görüntüsünde, bölgenin ne denli tehdit içerdiğini gözler önüne koyuyor.

Yetkililer, Çevre ve Şehircilik Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi ne iş yapıyor? Büyükşehir olmuş, çevreci bir kente bu görüntüler yakışmadı.

Çayın yatağında yaklaşık 100 hanede, 500 kişi tarhanacılık yaparak geçimini sağlıyor. Sır Barajındaki kirlenmenin tamamen Aksu Çayından kaynaklandığını gözardı eden, bu suya temiz diyenlerin vicdanları ile yüzleşme zamanları gelmedi mi?

Kahramanmaraş Ayakkabıcılar Kooperatifi'nin yeni başkanı belli oldu Kahramanmaraş Ayakkabıcılar Kooperatifi'nin yeni başkanı belli oldu

Daha ne zamana kadar bu şehrin insanları zehir soluyacak?