Tansu Çiller'in aktif siyasete dönme yönündeki çabaları gündemden düşmüyor. DP'yi istediği ileri sürülen Tansu Çiller'e DP Milletvekili Cemal Enginyurt'tan olay bir gönderme geldi...

Eski Başbakanlardan Tansu Çiller’in aktif siyasete döneceği yönündeki iddialar günden güne yayılıyor. 75 yaşında olan Tansu Çiller’e yakın kaynaklar ise, Doğru Yol Partisi’nin (DYP) eski isimleriyle temasa geçildiğini, Çiller’in ekibine katılım için görüşmelerin sürdüğü bildirdi. Öte yandan Cemal Enginyurt isim vermeden Tansu Çiller’e yüklendi.

Tansu Çiller’in adının ilerleyen günlerde sıkça konuşulacağı öngörülüyor. Adalet Partisi'nin devamı olarak kurulan DYP'nin, 2007 yılında adının Demokrat Parti olarak değiştirilmesiyle hukuki varlığı sona ermişti. Tansu Çiller’in yeniden siyasete dönme çabalarına Demokrat Parti cephesinden de tepkiler gelmeye devam ediyor. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal geçtiğimiz şubat ayında katıldığı bir televizyon programında  Tansu Çiller’in, “Demokrat Parti'yi istedi” iddialarını reddetmeyerek “Demokrat Parti, marabasıyla satılık köy değil.” demişti.

CEMAL ENGİNYURT 'ABLA NEYİ TOPLARSAN TOPLA' DEMİŞTİ
İddialar sonrası DP Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt ise zaman zaman Tansu Çiller’e tepki gösteriyor. Enginyurt, “Merkez sağı 20 yıldır hatırlamayanlar, benim için siyaset bitti diyenler, Sarayın baş misafiri olanlar! Şimdilerde yine sahneye çıkmış, merkez sağı toplayacakmış. Abla neyi toplarsan topla da, çamur atmadan topla. Saray'ın yolu merkez sağdan geçmiyor, navigasyona Beştepe yaz gidersin.” demişti.

Tansu Çiller’in parlamenter sistem açıklamalarına tepki gösteren Cemal Enginyurt, 28 Şubat’ta attığı tweette, “Eski Başbakan Tansu Çiller “Parlamenter sistemi umut diye sunmak millete ihanet” derken, yetmemiş “Koalisyonlar darbe ürünüdür.” demiş. İtirafın böylesi de bomba olmuş. İhanet sözünü aynaya bakarak mı söyledin? Parlamenter sistem talebi niye hainlik oluyor? Haddinizi aşmayın.” ifadelerini kullanmıştı.

Gündeme bomba gibi düşen sürpriz kulis! Kabine revizyonu geliyor! Gündeme bomba gibi düşen sürpriz kulis! Kabine revizyonu geliyor!

TANSU ÇİLLER'E BİT PAZARI GÖNDERMESİ
Cemal Enginyurt bugün ise sosyal medya platformu Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Tansu Çiller’in adını vermeden, “Eskiye rağbet olsaydı bit pazarına nur yağardı. Sen anladın onu.” ifadelerini kullandı.

TANSU ÇİLLER SİYASETE DÖNÜYOR MU?
Tansu Çiller siyasete yeniden döneceğine dair iddiaları henüz reddetmedi. Tansu Çiller, 8 Mart’ta iktidara yakınlığıyla bilinen Turkuvaz Medya Grubu’nun etkinliğine katılarak, ATV Spikeri Nihan Günay’a “Ben milletimi özledim. Beni aktif siyasete katmak için geçmişte de otobüslerle geldiler. Eğer ülkemi büyük bir sıkıntıda görmezsem, ona çözüm üretebilecek bir katkım olmazsa, bana bir talep de olmazsa siyasetle meşgul olmam. Ancak gelinen noktada dünyanın o kadar çok farklılaştığını, nelere meyillendiğini gördükçe, ben artık milletime bir şeyler vermek istiyorum. Her şeyden daha fazla tecrübelerimi paylaşmak istiyorum. Tecrübelerimi özellikle gençlerle paylaşmak istiyorum. Çünkü onlar bilmiyorlar. Önlerine konan şeyleri kabul ediyorlar. Bunu karşılaştırmak lazım. Bunları tecrübelerimle, aldığım derslerle paylaşmaya hazırım.” açıklamasında bulunmuştu.