Yasal ve yasadışı yabancılarla ilgili tartışmalar sürerken, İstanbul'un merkezindeki Aksaray'dan gelen bu fotoğraflar insanları çileden çıkardı.

Türkiye, başta Suriyeli Afganlar ve Pakistanlılar olmak üzere yaklaşık 15 milyon mülteciyle uğraşırken, nüfus tehlikesi büyüyor.

Son görüntülerde, İstanbul Aksaray'da işlek bir caddede görünen düzinelerce siyahi Afrikalı-Amerikalı sosyal medyanın gündeminde.

Haseki tarafında olduğu belirlenen görselde dikkati çeken asıl şey, sokaktaki tabelaların tamamen Arapça olması.

Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! General ve Amirallerin atama kararı Resmi Gazete'de Cumhurbaşkanı Erdoğan imzaladı! General ve Amirallerin atama kararı Resmi Gazete'de

Aynı sokaktaki bir pazar adı da Hilafet döneminde Suriye'nin adı olan Belad Elşam'dır.

Resimler İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir, Gaziantep şubeleri ile aynı sokakta bulunan Suriyeli bir danışmanlık şirketinin personeline aittir.

GÖÇ İDARESİ NE DEDİ?

İl Göç İdaresi Müdürlüğü, İstanbul'da 746 bin 16 ikamet izni sahibi yabancı, 548 bin 108 geçici koruma sahibi Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancının yasal olarak ikamet ettiğini bildirdi.

Öte yandan kayıtlı olmayan Suriyelilerle birlikte İstanbul’daki toplam sığınmacı sayısının 3 milyonu aştığı tahmin ediliyor.

İl Göç İdaresi Müdürlüğünden yapılan yazılı açıklamada, İstanbul'da bulunan yabancılara yönelik tüm işlemlerin 6458 sayılı Yabancılar ve Uluslararası Koruma Kanunu kapsamında yürütüldüğü belirtilerek, hali hazırda ilde, 746 bin 16 ikamet izni sahibi yabancı, 548 bin 108 geçici koruma sahibi Suriyeli olmak üzere toplam 1 milyon 294 bin 124 yabancının yasal olarak ikamet ettiği kaydedildi.

Kaçak göçmenlerin, kolluk birimleri tarafından tespit edildiği anda, haklarında gerekli adli ve idari işlemler başlatıldığı ve müdürlükçe sınır dışı işlemi uygulandığı kaydedilen açıklamada, şu bilgilere yer verildi:

"İlimizde ocak ayından bugüne kadar yapılan denetimlerde 94 bin 708 kaçak göçmen hakkında yasal işlem yapılmış ve 19 bin 32 kişi doğrudan İstanbul Havalimanı'ndan ülkelerine sınır dışı edilmiştir. Hakkında işlem yapılan 66 bin 524 kaçak göçmen ise sınır dışı edilmek üzere Göç İdaresi Başkanlığı koordinasyonunda diğer illerde bulunan geri gönderme merkezlerine sevk edilmiştir. Bununla birlikte, il genelinde yabancılara ait 7 bin 975 işletme tabelasının mevzuatımıza uygunluğu denetlenmiş, 5 bin 768 iş yeri tabelası standartlara uygun hale getirilmiş, 2 bin 207 iş yeri tabelası hakkında işlemler devam etmektedir."