Prof. Dr. Canan Karatay'ın konuşması gündemden düşmedi. Obezite ve halk sağlığı alanlarında gıda alanında önemli atılımlara imza atan Canan Karatay, her yaştan insanın düzenli olarak tükettiği meyve sularına işaret ediyor. Canan Karatay, ambalajlı meyve sularının büyük tehlike oluşturduğunu söyleyerek vatandaşlara önemli uyarılarda bulundu. Canan Karatay da bal hakkında dikkat çekici şeyler söyledi.

Profesör Dr. Canan Karatay, yiyecek, içecek ve sağlıklı yaşam alanındaki mükemmel performansıyla gündemden düşmüyor. Canan Karatay, doğada yetişen, neredeyse isimlerini unuttuğumuz bitkileri hatırlatıyor, paketlenmiş meyve sularına dikkat çekerek ambalajlı ürünler konusunda uyarıyor.

MEYVE SULARINDAKİ BÜYÜK RİSK

Canan Karatay, meyve suyunun çok riskli olduğunun altını çizerek hastalığa neden olabileceğini söylüyor. Sağlıksız yaşam tarzı alışkanlıkları kansere, karaciğer yağlanmasına ve kalp krizine yol açan etkenlerden biridir.

Uzmanlar uyarmıştı ama korkulan oldu! Çıplak gözle izleyenler hastanelere koştu Uzmanlar uyarmıştı ama korkulan oldu! Çıplak gözle izleyenler hastanelere koştu

TOZ ŞEKERDEN 7 KAT DAHA ZARARLI

Meyve suyunun gelecekte gelişebilecek tüm hastalıklara zemin hazırlayan göbek yağına neden olduğu söyleniyor. Karate, meyve suyundaki şekerin toz şekerden 7 kat daha zararlı olduğunu vurguluyor.

"ALKOLDEN FARKI YOK"

Meyve suları hakkında yorum yapan Prof. Dr. Canan Karatay, C vitamininin sadece meyve sularında bulunmadığını bunun koca bir yalan olduğunu belirtti. Meyve suyunun alkolden farkı olmadığına dikkati çeken Karatay, meyve suyu içmenin de karaciğeri yağlandırdığını sözlerine ekledi. Karatay, meyve sularının vücudu sıvı şekerle doldurduğuna dikkat çekerek, içeceklerin erkek çocuklarında meme gelişimine neden olabileceğini ve ileride kalp krizi riskini artırabileceğini anlattı.

DİYABET HASTALARI BAL YEMEMELİ

Balın çok fazla glikoz ve glikoz maddesi içerdiğini söyleyen Prof.Dr.Canan Karatay, bu maddelerin karaciğeri yağlayabildiğini, şeker hastalarının baldan uzak durması gerektiğini söyledi.

Yağlı karaciğer semptomlarının farkında olmak ve hastalığı erken teşhis etmek önemlidir. İlerleyici ve tedavi edilmeyen karaciğer yağlanması karaciğer kanserine yol açabilir.

  • Halsizlik ve enerji düşüklüğü
  • Göğüs ve karın bölgesinde ağrı
  • Çabuk yorulma
  • İştahsızlık
  • Mide bulantısı ve kusma
  • Sarılık