Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarına enflasyon farkının üzerinde zam yapılacağını söyledi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, kamu çalışanlarına temmuz ayında enflasyon farkının üzerinde zam yapılacağını açıkladı. Bilgin, "Enflasyon ne gerçekleşirse enflasyonun üzerinde kamu çalışanlarımızı koruyan onlara sosyal koruma ilave zammı yapacağız" ifadelerini kullandı. 

Dolar kuru için öne sürülen 3 iddia çok konuşulacak! Dolar kuru için öne sürülen 3 iddia çok konuşulacak!

Bilgin, asgari ücrete ara zamla ilgili görüşmelerin sürdüğünü, önümüzdeki hafta açıklama yapılacağını kaydetti.

Bakan Bilgin'in açıklamaları şöyle:

Yüzde 7'nin üzerinde daha fazla büyüyeceğiz. Ekonomideki bütün gelişmeleri sosyal politikalarla desteklemeliyiz. 3600 ek göstergede Temmuz'da yapacağımız çalışmalar enflasyon karşısında nefes aldıracak. Gerçekleşen enflasyonun üzerinde sosyal koruma ilave zammı yapacağız.

Kerim devlet adil devlettir. Kerim devlet koruyucu devlettir, cömert devlettir. Çalışanların alın terini koruyan devlettir. Temmuz'dan itibaren çalışan memurların değil, emekli olan kamu çalışanları 3600 ek gösterge ile koruduğumuz ilave haklar verdiğimiz gibi enflasyona karşı aynı oranlarda koruyucu sosyal düzenlemeyi onları da kapsayacak şekilde düzenleyeceğiz.

ASGARİ ÜCRET ZAMMI İÇİN ÖNÜMÜZDEKİ HAFTAYI İŞARET ETTİ

Emekli işçilerimizi de koruyacağız. Çalışan işçilerimizi de korumak bizim görevimizdir. İşçi sendikaları, işveren sendikalarıyla görüştüm, çalışmalarımız sürüyor. Önümüzdeki hafta başında ya da ortasında bunu da kamuoyuyla paylaşacağım. Türk devleti söz verdi, onları enflasyona ezdirmeyecek.

Yıl sonuna kadar 50 bin yeni istihdam olacak, yüksek öğrenimli gençlerden oluşacak. Üretimi, istihdamı ve çalışanların emeğini koruyan sosyal politikaları uygulamakla görevliyiz. Asgari ücretle ilgili düzenleme, diğer düzenlemeler, demokratik toplumda emekçinin hukukunu korumak.

Kamuda sendikalaşma oranı çok yüksek. Özel sektörde ciddi bir sorun var. 15 milyon emekçi işçi olarak çalışıyor. Bunların 1.5 milyona yakını örgütlü, bunu değiştirmek mecburiyetindeyiz. Türkiye'nin işverenleri sendikalara karşı tavır almasınlar. Sosyal uzlaşma sağlamadan bu üretimi devam ettiremeyiz. Türkiye'nin sanayi üretiminde yaptığı başarı, performans, ihracat rakamlarını daha ileriye taşımak istiyorsak emekçilere saygı duyulması lazım. Saygı duyan işverenlerimiz var. Hepsine sesleniyorum, işçilerin karşısında durmayın.

"ERDOĞAN ZAM VAR DA DEMEDİ, YOK DA"

Geçtiğimiz günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay ile bir görüşme gerçekleştirmişti. Asgari ücrete ara zam konusunun görüşmede gündeme geldiğini belirten Atalay, "Zam için ‘var’ da demedi, ‘yok’ da. Ama dikkatle dinledi" dedi.

"YÜZDE 40 CİVARI ZAM GELEBİLİR"

AK Parti Genel Başkanvekili Numan Kurtulmuş, asgari ücrete ara zamla ilgili, "Vatandaşın gündeminde ne varsa hükümetin masasındadır. Eldeki imkanlar çerçevesinde vatandaşın sorunlarını çözmek hükümetin vazifesidir. Maaşlarda yüzde 40 civarı bir artış olabilir. Açıklama ilgili bakanlığa düşer." demişti.

YÜZDE 40 ZAM GELİRSE ASGARİ ÜCRET NE KADAR OLACAK?

Temmuz ayında asgari ücrette yüzde 40 oranında artışa gidilmesi durumunda net asgari ücret 5.954 TL'ye yükselecek. Asgari ücrete %45 oranında zam gelirse maaşlar 6.166 TL'ye çıkacak.