Uluslararası Kahramanmaraş 5. Kitap ve Kültür Fuarı açılıyor!

Türk edebiyatına damga vurarak bir neslin yetişmesini sağlayan, şairler ve düşünce adamlarından oluşan ''Yedi Güzel Adam''ın şehri Kahramanmaraş'ta 5’inci Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı heyecanı yaşanıyor.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakcı yaptığı açıklamada, "100’ü aşkın standımızda 237 yayınevi olacak. 400’ü aşkın şair, yazar kente gelecek ve okuyucuyla buluşacak. Emek ürünleri, akademik kitaplar, dil kurumu, tarih kurumu olmak üzere çok değerli kitaplar fuarımızda yer alacak" dedi.

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen 5. Kitap ve Kültür Fuarında ünlü yazar ve şairler Kahramanmaraş'a adeta akın edecek. Bu kapsamda fuarla ilgili bilgi vermek üzere gazetecilerle bir araya gelen Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanı Cevdet Kabakçı, fuarın değerinin her yıl arttığını kaydetti.

İşte Cevdet Kabakcı'nın buradaki konuşmasından öne çıkan kısımlar şu şekilde;

"Perşembe günü inşallah 5’nci Uluslararası Kitap ve Kültür Fuarı’mızın açılışını KAFUM’da gerçekleştireceğiz. Büyükşehir Belediye Başkanımız Fatih Mehmet Erkoç Beyin projeleri arasında bulunan şairiyle, düşünürüyle, ozanıyla Türkiye’nin ve dünyanın edebiyat ve sanat şehri olan Kahramanmaraş’ımızda büyük bir kitap fuarının açılması başkanımızın göreve başlamasıyla birlikte gerçekleştirildi. Anadolu’nun en büyük Kitap ve Kültür Fuarı diyoruz. Gerçekten hem fuar alanımız hem yapılan çalışmalarımız Kahramanmaraş Büyükşehir Kültür Dairesi personelimizin gayretleriyle Anadolu’da en fazla ziyaretçi en çok kitap satılan fuar haline geldi. Başlangıçtan bu yana çok değerli edebiyatçılarımız şehrimizi ziyaret ettiler. Bu yılki fuarımız 11-22 Ekim tarihleri arasında yapılacak. 100’ü aşkın standımızda 237 yayın evi bulunmaktadır. Yayınevi konusunda çok seçici davranıyoruz. Emek ürünleri, akademik kitaplar, dil kurumu, tarih kurumu, üniversitemiz olmak üzere çok değerli kitapları şehrimize getiriyoruz. Bunun yanında son yıllarda hükümetimizin de teşvikleriyle başlayan okuma kampanyalarında çocuk kitaplarının etkinliğinin arttığını görüyoruz. Bu vesile ile fuarımıza gelen kitap evleri çocuk kitaplarının da fuarımıza taşımaya başladılar. Çünkü küçük yaşta okuma alışkanlığı elde edemeyen bireyler büyük yaşlarda da kitap okumamaktadırlar. Bunun için doğuştan mezara kadar ilim öğrenin diyen bir dinin mensuplarıyız.

KÜTÜPHANELER EKOL HALİNE GELECEK
Büyükşehir Belediyemiz Türkiye’de Hacettepe Üniversitesi’nin kütüphanecilik ödülünü aldı. Kütüphaneler şehrimizin hemen hemen her mahallesinde yaygınlaşmakta. İnşallah 5 kadar kütüphanemizde yapılış aşamasında. Her öğrencimize ulaşmak ve kütüphanelerimizi bir ekol haline getirmek istiyoruz. Bunun için belediye başkanımız bu konuda her türlü gayreti göstermekte ve çocuklarımızın en kısa zamanda kitaba ulaşmasını mahallesinde olan kütüphaneye gitmesini ve bu kütüphanede her türlü işlevini gerçekleştirmesini, kütüphanelerimizin insana dokunan kütüphaneler olmasını istiyoruz.

ÇAT KAPI ŞAİR, YAZAR ÖĞRENCİ BULUŞMASI OLACAK
Şehir dışından 237 yayınevi geliyor. 400’ü aşkın yazar da Kitap Fuarı zamanında şehrimize gelecekler. Milli Eğitim ile ortaklaşa yapmış olduğumuz çalışma neticesinde bu 400 yazarımız görevlendirilerek okullarımıza gidecekler. Okullarımızdaki öğrencilerimiz çat kapı şair, yazar buluşmasıyla karşılaşacaklar ve yazarlarımız öğrencilerimize dokunacaklar. İlkokul, ortaokul, lise ve üniversitemizde yazarlarımız bir program çerçevesinde konferanslar, seminerler verecekler.

DÜNYA EDEBİYAT KENTİ OLMA YOLUNDA ÖNEMLİ MESAFE KAT EDİLDİ
Kitap ve Kültür Fuarımızda Büyükşehir Belediyemizin gayretleriyle 11 ilçemizden servis kaldırılacak ve öğrenciler fuara getirilecek. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak UNESCO Edebiyat kenti olmak üzere müracaat ettik. İnşallah önümüzdeki yıllarda bu da gerçekleşmiş olacak. Bunun yanında geçen yıl 200 bine yakın fuarımızın ziyaretçisi oldu. Bu yıl bu sayıyı arttırmak istiyoruz.

ÜNLÜ YAZARLAR BURADA OKUCUYLA BİR ARAYA GELECEK
Yazarlarımızdan Kahramanmaraşlı 7 güzel adamdan bir tanesi olan Rasim Özdenören, Dursun Gürlek, İsmail Kara, Hayati İnanç, Süreyya Sırma, Osman Sarı, Yavuz Bülent Bakiler, Durdu Mehmet Doğan, Nihat Hatipoğlu, Ali Ural, Vehbi Vakkasoğlu, İbrahim Tüzel, Hüseyin Su, Ahmet Taşgetiren, Ahmet Demircan, Cemal Şakar, Yıldız Ramazanoğlu, Mustafa Armağan, Bülent Ata, İsmail Kılınçarslan, Mehmet Ali Bulut ve Turgay Güler olmak üzere çok değerli yazarlar..."

Güncelleme Tarihi: 09 Ekim 2018, 14:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
M.Mustafa Asya
M.Mustafa Asya - 2 yıl Önce

Umarım açılışı siyasiler değil yazarlar yapar.

SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.