Kahramanmaraş Dondurma Festivali ne zaman 2018? Festival programı nasıl hangi sanatçılar gelecek?

Kahramanmaraş'ta geçen yıl başlanan ve her yıl geleneksel olarak düzenlenecek olan Dondurma Festivali bu yıl 2'nci kez kapılarını açmaya hazırlanıyor. Peki Dondurma Festivali ne zaman, festival programı nasıl hangi sanatçılar gelecek?

Kahramanmaraş Dondurma Festivali ne zaman 2018? Festival programı nasıl hangi sanatçılar gelecek?
banner150

Dondurmanın başkenti Kahramanmaraş'ta, Büyükşehir Belediyesince  bu yıl 2'ncisi düzenlenecek olacak 2. Uluslararası Kahramanmaraş Dondurma ve Kültür Sanat Festivali bugün yapılacak...

Geçtiğimiz yıl Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi’nce sponsor firmaların da destekleri alınarak ilki gerçekleştirilen ve gerek atmosferi gerekse de etkinlikleriyle taraflı tarafsız herkesten tam not alan Dondurma ve Kültür Sanat Festivali’nin ikincisi 14-15-16 Eylül tarihleri arasında yapılacak.

14-15 Eylül tarihlerinde düzenlenecek olan 2.Uluslararası Dondurma Festivali'nin ilk gününde Fettah Can sahne alacak, kortej yürüşleri ve vatandaşlara dondurma ikramı yapılacak. Festivalin ikinci gününde ise Bilocan konseri, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi Bando Takımı gösterileri, kardeş şehirlerden halk oyunları gösterileri, Kahramanmaraş Yöresel Düğün Alayı canlandırması, Avniye konseri, Yılmaz Taner konseri, İlyas Yalçıntaş konseri gibi birçok ünlü sanatçının sahne alacağı festivalde Kahramanmaraş halkı ve çevre illerden gelen misafirler hem dondurmaya hem de eğlenceye doyacak.

2.Uluslararası Dondurma Festivaline Tüm Halkımız Davetlidir.

MARAŞ DONDURMASININ TARİHÇESİ

Kahramanmaraş dondurması, Ahir Dağı ve Maraş Dondurma ustalarının bir mucizesidir. Ahir Dağının yüksek yamaçlarında Maraş Coğrafyasına özgü kekik, keven,sümbül ve çiğdem gibi çiçeklerle beslenen keçilerin eşsiz kıvam ve aromaya sahip sütleri ve Ahir Dağının topraklarından baharla beraber yeşeren yabani orkide çiçeklerinin yumru köklerinden elde edilen Salep’in Dondurma ustalarının mahir ellerinde benzersiz bir lezzete ulaşarak Türkiye’de tek, Dünyada marka olmuştur.Osmanlılar Döneminde saraylarda “karsambaç” adı verilen bir yiyecek türünün farklı bir uzantısı olarak bulunmuştur. Yörede Maraşlı Osman Ağa diye bilinen kişi Osmanlı Saraylarına ve asil konaklarına yabani orkide (Salep) satardı.

Bir gün satış bittikten sonra artan salebi şeker ve süt karışımı olarak kara gömmüş. Ertesi gün baktığında, salebin kıvamındaki değişiklik dikkatini çekmiş. Süt, Şeker ve sahleb karışımının yoğunluk kazandığını ve sakız gibi uzadığını görmüş. Önce kendisi tatmış ve farklı bir lezzet olduğunun farkına varmış ve kendi çevresinde bir çok kişinin bu yeni bulunan gıda maddesini tadıp beğenmesi ile salepli Karsambaç olarak bilinen bu gıda maddesi üç kuşak sonra Maraş Dondurması olarak tanınmaya başlar. Kahramanmaraş Dondurmasının en büyük özelliği üretiminde kullanılan sütün keçi sütü olmasıdır. 90 derece sıcaklıkta kaynatılan sütler, mikroorganizmalardan arındırılıyor. Daha sonra bu süte önce sahlep, ardında şeker katılır. İyice karıştırılan bu karışım, 6-8 saat dinlendirdikten ve eksi 6 derecede soğutulduktan sonra tüketime sunulur. İçerisinde A B C D ve E grubu vitaminleri ile kalsiyum fosfor, magnezyum, sodyum, potasyum demir ve çinko gibi mineraller de bulunan Kahramanmaraş dövme dondurmasının 100 gr. sade dondurmada 135 mg kalsiyum, 115 mg fosfor, 100 mg. sodyum, 160 mg. potasyum, 0,1 mg. demir, 130 mg. A vitamini, 0,21 mg.E vitamini 0,25 mg. B vitamini ve 0,13 mg. diğer vitaminlerin olduğu tespit edilmiştir. Bugün Kahramanmaraş dövme dondurması 50 farklı çeşit ve tat da üretilip yurt içi ve yurt dışına dağıtımı yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 14 Eylül 2018, 16:08
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.