Gölhisar'daki Kibyra Antik Kenti'nde kazı çalışmaları 31 Aralık 2020'de sona erdi. Kazı Başkanı Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi (MAKÜ) Arkeoloji Bölümü öğretim üyesi Doç. Dr. Şükrü Özüdoğru, Kibyra kazı çalışmalarının 2006 yılından bu yana Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın izin ve desteği, Türk Tarih Kurumu'nun katkısı ile MAKÜ adına yürütüldüğünü söyledi. Özüdoğru, kazı çalışmalarına destek olan kişi ve kurumlara teşekkür etti.

‘TANRI ASKLEPİOS AYAĞA KALKTI'

Kibyra'da 2020 yılı çalışmalarında bulunan Tanrı Asklepios'un heykelciği ve Tanrı Serapis'in büstünün keşfinin oldukça önemli olduğunu ve heyecan uyandırdığını anlatan Özüdoğru, "Asklepios heykelciği, Kibyra'da, Kaisarion (İmparator Kültü Tapınağı) yapısında yürütülen kazılarda bulundu. 38 santim yüksekliğindeki bu heykelcik, kazı çalışmaları sırasında bir yangın tabakasında altı parça halinde gün yüzüne çıkarıldı" dedi.

Özüdoğru "Bu parçalar, uzman restoratörler tarafından dikkatli bir şekilde yapılan temizlik, konservasyon ve sağlamlaştırma işlemlerinin ardından bütünlendi ve Tanrı Asklepios'u betimleyen heykelcik ayağa kalktı. Heykelciğin Tanrı Asklepios'u betimlediği, asasına sarılmış yılan ve sağ elinde tuttuğu yumurtadan dolayı kesin olarak anlaşıldı. Özellikle yılan figürü, sağlık tanrısının hemen her heykelinde yanında bulunmaktadır" dedi.