Uluslararası piyasada Brent tipi ham petrolün varili 86,71 dolara kadar geriledi. Düşüşte güçlü dolar nedeniyle düşük talep endişeleri ve durgunluk beklentileri geçerli oldu.

Brent'in düşüş trendi devam ediyor. 10:50 itibarıyla, Brent tipi ham petrolün varil fiyatı kapanış gününe göre %0,95 düşüşle 86,71 $'a geriledi. Aynı dakikada West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 81.40 dolardan alıcı buldu.

TALEP ENDİŞELERİ DÜŞÜŞÜ TETİKLİYOR

Güçlü ABD doları nedeniyle azalan talep korkuları ve durgunluk beklentileri fiyat düşüşleri için geçerli.

Doların diğer para birimleri karşısındaki değerini ölçen ABD doları endeksindeki artış, petrolü diğer para birimlerini kullanan alıcılar için daha pahalı hale getirerek fiyatları aşağı çekti.

ENFLASYON RESESYON ENDİŞESİNİ ARTIRIYOR 

Stanford Üniversitesi'ndeki bir etkinlikte konuşan Dünya Bankası Başkanı David Malpass, zayıf euro ve yüksek enflasyonun Avrupa'da resesyon olasılığını artırdığını söyledi.

ABD ekonomisinin yılın ilk iki çeyreğinde daraldığını hatırlatan Malpass, Çin'in ekonomik büyümesinin de salgınına karşı alınan karantina önlemleri nedeniyle keskin bir şekilde yavaşladığını söyledi.

Dünya bu hamleyi konuşacak! Dünya bu hamleyi konuşacak!

Öte yandan, ABD ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki düşüşler, talepteki toparlanmaya işaret ederek fiyat düşüşlerini sınırladı.

PETROL ÜRETİMİ DÜŞTÜ

ABD Enerji Bilgi İdaresi (EIA), ülkenin ticari ham petrol stoklarının geçen hafta yaklaşık 200.000 varil azalarak 430,6 milyon varile düştüğünü açıkladı. Piyasa, stokların 333.000 varil artmasını bekliyor.

Aynı dönemde, ABD benzin stokları 2 milyon varil ve 400.000 varil azalarak 212 milyon varil ve 200.000 varile geriledi.