ABD'nin Los Angeles kentinde yaşanan soyguna müdahale etmeyen iki polisin olay yerine çok yakın bir yerde "Pokeman Go" oynadığı ortaya çıktı. Polis aracının kameralarına yansıyan olayın ortaya çıkması üzerine iki polis memuru görevden alındı.

Olay, 2017 yılında dünya gündemine bomba gibi düştü. Bir mağaza soygunu için merkezden yardım istenmesine rağmen olay yerine  yakın bir yere park eden iki polis, taleplere yanıt vermedi. Telsiz çağrısına cevap vermeyen polislerin o sırada cep telefonlarıyla Pokemon'u yakalamaya çalıştığı ortaya çıktı. Polisin "Snorlax" adlı bir pokemonu yakalamaya çalıştığı söyleniyor.

KAMERA GERÇEĞİ ORTAYA ÇIKARDI

Olayın ortaya çıkmasının ardından başlatılan soruşturma kapsamında iki polis memuru iddiayı yalanladı. Ancak gemideki kameranın çektiği görüntüler gerçeği ortaya çıkardı. Polis  telsiz aramasının ardından cevap vermemeye karar verdi ve Pokemon'u yakalamaya çalıştı.

Polis memurları Louis Lozano ve Eric Mitchell'in 20 dakika boyunca oyunu oynadığı biliniyor.

GÖREVDEN UZAKLAŞTIRILDILAR

Olayın ortaya çıkması üzerine soruşturmanın ardından iki polis memuru görevden alındı. Görevden alınan memurlar, "gözaltı çağrılarına cevap vermemek", "yanıltıcı açıklamalar", "telsiz çağrılarına cevap vermemek" ve "görevinde Pokemon Go oynamaktan" suçlu bulundu. Görevden alınan polis memurları Louis Lozano ve Eric Mitchell daha sonra mahkemeye gitmek zorunda kaldı, ancak yargıçlar davayı kapattı.