Japonya'da bazı eğitim kurumlarında uygulanan yasak duyanları şaşırtıyor. Okullarda kız öğrencilerin saçlarını atkuyruğu bağlaması yasak. Çünkü kadınların enselerinin erkekleri tahrik edebileceğine inanılıyor.

Japonya'da eğitim kurumları, öğrencilerin çoraplarının uzunluğundan iç çamaşırlarının rengine, etek uzunluğundan saç rengine kadar pek çok konuda kurallar belirliyor.

Yatakta uyuyan karısına sarıldığını sandı, karşısındakiyle göz göze gelince korkudan titredi Yatakta uyuyan karısına sarıldığını sandı, karşısındakiyle göz göze gelince korkudan titredi

Buraku kosoku (kara kurallar) diye bilinen bu katı kuralların kökleri, Japonya'nın eğitim sisteminin oluşturulduğu 1870'lere kadar uzanıyor.

Kurallar, okullarda zorbalık ve şiddeti azaltmak için 1970 ve 1980'lerde daha da kısıtlayıcı hale geldi.kız-3

Ülke genelinde kaç okulun atkuyruğunu yasakladığı bilinmiyor. Ancak 2020'de yapılan bir anket, Fukuoka prefektörlüğünde 10 okuldan birinin bu saç stilini yasakladığını göstermişti.

Geçmişte öğretmenlik yapan Motoki Sugiyama, ABD merkezli Vice haber sitesine konu hakkında konuştu. Sugiyama, Shizuoka prefektörlüğünde atkuyruğunu yasaklayan 5 farklı okulda görev yaptığını söyledi:

Erkeklerin kızlara bakmasından endişeleniyorlar. Bu kurallara hep tepki gösterdim. Ancak eleştiri eksikliği ve çok normalleştiği için, öğrencilerin bu kuralları kabul etmekten başka şansı yok.kız1-1

Öğrenci ve veliler, bu kurallara Haziran 2021'de isyan edince Japon hükümeti, yasakların gözden geçirilmesini istedi. Ancak çoğu okul bu isteği yerine getirmedi.

Naito, yaklaşık 40 yıl önce kadın çete üyeleri giydiği için uzun eteğin yasaklandığını, şimdiyse kısa eteklere izin verilmediğini vurguladı.

Öte yandan bazı okullar kuralları esnetti. Kagoshima prefektörlüğündeki Hosoyamada Ortaokulu'nun sözcüsü, gelen şikayetlerin ardından beyaz iç çamaşırı zorunluluğunun geçen sene kaldırıldığını bildirdi. Öte yandan bu okulda atkuyruğu yasağı devam ediyor. kız2-1