Sanko Üniversitesi'nde 'Sankonuk programı'

ABD, Teksas Üniversitesi, MD Anderson Kanser Merkezi Tıbbi Onkoloji – Melonoma Bölümü’nden Prof. Dr. Sühendan Ekmekçioğlu, korunmasız güneş maruziyeti ve solarium kullanımının özendirilmesinin, gençlerde cilt kanseri olan melanom artışına giderek yol açtığını söyledi.

Sanko Üniversitesi'nde 'Sankonuk programı'

ABD, Teksas Üniversitesi, MD Anderson Kanser Merkezi Tıbbi Onkoloji – Melonoma Bölümü’nden Prof. Dr. Sühendan Ekmekçioğlu, korunmasız güneş maruziyeti ve solarium kullanımının özendirilmesinin, gençlerde cilt kanseri olan melanom artışına giderek yol açtığını söyledi.

SANKO Üniversitesi tarafından SANKONUK Programı kapsamında düzenlenen Halka Açık Konferansta, “Güneşin Karanlık Yüzü: Melanom’un Belirtileri ve Korunma Yöntemleri” konusunu anlatan Prof. Dr. Ekmekçioğlu, Melanomun cilde rengini veren melanositlerin kontrolsüz büyümesi ile ortaya çıkan bir cilt kanseri olduğuna vurgu yaptı.
Prof. Dr. Ekmekçioğlu, “Bazen, melanom kişinin zaten cildinde olan normal bir benden de gelişebilir. Ciltte gözlenen kanserlerin en nadir türü olmakla birlikte, en öldürücü tipi olması nedeniyle çok dikkatli olmamız gerekir” dedi.
Melanomun görülme sıklığının bütün dünyada son 30 yılda ciddi bir şekilde arttığına dikkati çeken Prof. Dr. Ekmekçioğlu, “Korunmasız güneş maruziyet ve solarium kullanımının özendirilmesi, daha önceki yıllarda genellikle ileri yaşlarda gözlenen bu kanserin, gençlerde artışına yol açmıştır” diye konuştu.


Melanomun en sık rastlanan türünün ciltte (kutanoz melanom) olmasına rağmen, ağız içi ve göz içi gibi bölgelerde de gelişebildiğini belirten Prof. Dr. Ekmekçioğlu, yaş, cinsiyet ve coğrafi yerleşim farklılığı göstermeksizin herkesi hedef alabildiğini kaydetti.
Korunma yöntemlerine değinen Prof. Dr. Ekmekçioğlu, “Korunma yöntemlerinin başında güneşten korunma gelir. Güneşin direkt yayıldığı bölgelerde ve gününün büyük çoğunluğunu dışarıda geçiren kişilerde bu tür cilt kanserine yakalanmamak için gerekli önlemler alınabilir” ifadelerine yer verdi.
“Güneşe maruziyet gibi çevresel faktörlerin yanı sıra, bu faktörlerin de yardımıyla artan genetik değişikliklerin birikimi, tümöre yardımcı genlerin aktifleşmesi ve tümörü baskılayan genlerin de inaktif olması, hastalığın seyrini etkileyen önemli faktörlerdir” diyen Prof. Dr. Ekmekçioğlu, şöyle devam etti:
“Melanom erken teşhis edilebildiğinde, genellikle cerrahi yaklaşım ile tedavi edilebilir. Fakat erken evre teşhisi yapılamaz ve invaziv melanom dönemine girerse, derinin alt bölgelerinden başlayarak, lenf nodlarını ve kan damarları aracılığı ile vücudun uzak organlarını istila edebilir.”
Sunumunun ardından katılımcıların sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Ekmekçioğlu’na, SANKO Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Dağlı, armağan takdim etti.

 

Güncelleme Tarihi: 19 Mayıs 2018, 08:57
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner117

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.