Kartalkaya Barajında su seviyesi yükseldi

Kartalkaya Barajı'nda su seviyesi son yağışlarla birlikte artmaya devam ediyor. Barajdaki doluluk oranının yüzde 70’e çıktığı açıklanırken çiftçilerin yüzü güldü.

Kartalkaya Barajında su seviyesi yükseldi

Uzun zamandır kuraklıkla anılan ve meteorolojinin yayınladığı kuraklık haritalarında olağan üstü kurak bölge olarak görülen Güneydoğu Anadolu Bölgesi’ni şubat yağmurları sevindirdi.

Son dönemlerde yağan yağmurun bölgeye nefes aldırdığını ifade eden GASKİ Genel Müdürü Hüseyin Sönmezler, Gaziantep’te şubat ayları yağış ortalamasının 83.3 kg/m2 olduğunu, bu yıl şubat ayında ise 106 kg/m2 yağış düştüğünü, bu yağışların hem yer altı rezervlerini zenginleştirdiğini hem de tarımsal sulama için umut verici olduğunu söyledi.

YAĞMUR KAHRAMANMARAŞ İLÇELERİNE DE YARADI
Yağışları sadece Gaziantep için değil, aynı zamanda Kartalkaya Barajı’nı besleyen Aksu ve Göksu Havzasını da takip ettiklerini belirten Sönmezler, Nurhak, Çağlayancerit, Pazarcık ve Gölbaşı’na düşen yağmur miktarının da şubat ayında 100 kg/m2’nin üzerinde gerçekleştiğini, bugün itibariyle baraja ortalama 18 m3/sn su girişi olduğununu kaydetti.

Sönmezler, "Barajımızda toplam su miktarı 120 milyon m3 olup, barajdaki doluluk oranımız uzun bir aradan sonra yüzde 70’leri geçti. Geçtiğimiz yılların aynı döneminde (2016 yılı) baraj doluluk oranları yüzde 37 (63 milyon m³), 2017 yılında ise yüzde 49 (82 milyon m³) olmuştu" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 00 0000, 00:00
YORUM EKLE