Hem tüketiyorlar hem de satıyorlar!

Adana'nın Feke ilçesinde köylüler topladıkları Sedir mantarını hem tüketiyor hem de pazarda satarak geçimlerini sağlıyorlar.

Hem tüketiyorlar hem de satıyorlar!

Mutfakların vazgeçilmezi Sedir (Katran) mantarı sonbaharda yağmurların yağması ve güneşin kendini göstermesiyle orman köylülerinin geçim kaynağı oldu. Yüksek dağların eteğinde Sedir (Katran) ormanlık alanında yetişen sedir mantarını toplamak isteyen köylüler, mesaiye erken saatlerde başlıyor.

Sedir (Katran) ormanında kendiliğinden yetişen mantar , özellikle bol yağışın ardından rahatça toplanıyor. Küçük kümeler halinde yetişen Sedir (Katran) mantarı, tadı ete benzediği ve yüksek besin değeri nedeniyle tercih ediliyor. Sedir mantarın faydaları bu mantar türünün tıbbi özellikleri, antimikrobakteriyel, antioksidan, karaciğer koruyucu, antidiyabetik, bağışıklık sistemini düzenleyici, antitümör, kolesterol düşürücü ve kan şekerini düzenleyici etkileri bulunmaktadır.

KİLOSU 50 LİRA!

Piyasada kilosu 45-50 liraya kadar alıcı buluyor.

Kaynak: Posta

Güncelleme Tarihi: 29 Ekim 2018, 10:28
c
YORUM EKLE

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.