Deprem kahini Hoogerbets'ten korkutan 'Akdeniz depremi' uyarısı

Son dönemde deprem öngörüleri doğru çıkan deprem tahmincisi Frank Hoogerbeets, ''Akdeniz bölgesinde Türkiye ve Yunanistan civarında değil, aynı zamanda Hindistan, Pakistan ve bir ihtimal ile İranda da 7 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşebilir.'' dedi.

Hollandalı deprem bilimci Frank Hoogerbeets, önceki tahminlerinin doğru çıkması ile çok konuşulmuştu.

Depremle ilgili yaptığı tahminleriyle Türkiye'de ünlenen 'deprem kahini' Frank Hoogerbeets çok konuşulmuştu. Salı günü Silivri açıklarındaki 4,6 şiddetindeki deprem herkesi korkuturken, Hoogerbeets İstanbul ile ilgili olarak bazı deprem tahminleri yürütmüştü.

Hoogerbeets yakın zaman içinde İstanbul'da 6 ve üzeri depremler beklediğini açıklamıştı. Bugün de yine Silivri açıklarında 5,8 şiddetinde deprem akıllara o açıklamaları getirdi. 

Hollandalı Frank Hoogerbeets de internet sitesi ve sosyal medya hesapları üzerinden yaptığı deprem tahminlerinin doğru çıkmasının ardından tüm dünyada 'deprem kahini' olarak tanınıyordu.

Frank Hoogerbeets'in bundan sonra olacaklarla ilgili yeni bir video kaydı yayınladı. Video kaydında yeni depremle ilgili tahminini şöyle anlattı:

"5.7 büyüklüğündeki deprem İstanbul’un batısını salladı. Göründüğü üzere 24 Eylül Salı günü gerçekleşen deprem ile aynı konumda. Bölgedeki depremlerin artışı bunun bir öncü sarsıntı olduğunu gösteriyor. Şu an için bunun tek deprem olup olmadığını bilemeyiz fakat yüksek ihtimalle bu öncü bir deprem olabilir. Bu sebeple tetikte olmak gerekiyor.

Şu ankilerin merkezi Batı Türkiye olarak gerçekleşiyor fakat Yunanistan, hatta belki kuzeyden Bulgaristan ve Romanya da daha büyük depremler için muhtemel bölgeler arasında.

Çok sık gerçekleşmese de bölgedeki basıncın ciddiyeti açıkça görünüyor. Bu sebeple eğer deprem bölgelerinden birinde, özellikle İstanbul’daysanız mutlaka büyük, geniş yapılardan bir kaçış/ çıkış planı yapın.

Felaketlerin çoğu yıkılan binalardan düşen molozlar sebebiyle gerçekleşiyor.

24 Eylül’deki ay geometrisinden bu sabah yüklediğim bir önceki videoda bahsetmiştim.

Video 16 indexli/göstergeli ve videoda söylediğim gibi en kötü senaryo ile, geometri anından 2,5-3 gün kadar saydığımızda ayın 26 ya da 27si gibi olandan daha yüksek, 6-7 büyüklüğünde depremler yaşayabiliriz. (Buraya alternatif olarak: Video 16 indexliydi ve orada en kötü senaryo ile 6-7 büyüklüğünde deprem ler yaşayabileceğimizi söylemiştim. Ayın geometri anıdan 2,5-3 gün kadar saydığımızdaysa bu tarih ayın 26-27’sine denk geliyor.)

Bu kritik geometri temel olarak ayın Jüpiter ve Neptün’e göre olan konumuyla alakalı. Bu da ayın 24’ünde 16 index ile zirveyi gerçekleştiren sebep.

Bu sebeple bugün ya da yarın, sadece Akdeniz bölgesinde Türkiye ve Yunanistan civarında değil, aynı zamanda Hindistan, Pakistan ve bir ihtimal ile İranda da 7 büyüklüğünde bir deprem gerçekleşebilir.

Bir sonraki büyük depremin nerede gerçekleşeceğini kesin olarak söyleyemeyiz fakat dünya geneline baktığımızda farklı bölge ve kıtalarda 4.8’den 6.1 şiddetine kadar sarsıntılar gerçekleşmiş durumda.

Geçtiğimiz gece Endonezya’da 6.5 büyüklüğünde bir deprem oldu ki bu da 1 Eylül’den beri olan en büyüğüydü. Bu yüzden tetikte olmalıyız, daha büyük sarsıntılar yaşayacak olabiliriz. 24 Eylül’deki ay geometrisi önemli bir tetik/ başlangıç/ sebep olabilir."

Güncelleme Tarihi: 27 Eylül 2019, 11:32
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.