3 kez temel atıldı 7 bakan gördü.Yapımı yılan hikayesine döndü

Adana’da yapımına 2013 yılında başlanan Çukurova Havaalanı projesi hala bitmedi. Proje hâlâ tamamlanamadı ama en çok temel atma, en çok bakan değiştirme, en çok seçim görme rekorlarını kırdı.

3 kez temel atıldı 7 bakan gördü.Yapımı yılan hikayesine döndü
banner150

Cumhuriyet - Abidin Yağmur

Cumhuriyet’ten Abidin Yağmur’un haberine göre, 2013 yılındaki değerlerle 357 milyon TL’ye mal olacağı açıklanan Çukurova Havaalanı 7 yılda 3 kez temel atma törenine sahne oldu.

MAYIS 2013’TE TEMEL ATILDI

Çukurova Havaalanı’nın ilk temel atma töreni tarihi olan Mayıs 2013’te Mersin Valiliği koltuğunda Hasan Basri Güzeloğlu oturuyordu. 2017 mart ayında yapılan ikinci temel atma töreninde Mersin Valiliği koltuğunda Özdemir Çakacak oturuyordu. Bu süre zarfında 7 Ulaştırma Bakanı geldi geçti.

8 MİLYON METREKARE TARIM ARAZİSİ KAMULAŞTIRILDI

Çukurova Havaalanı’nın üstyapı işleri temeli ise 10 Haziran 2018’de atıldı. O tarihte Mersin Valiliği koltuğunda Ali İhsan Su oturuyordu. Çukurova Havalanı’nın temel atma törenine katılmak 3 valiye de nasip oldu. Çukurova Havaalanı’nın 2013 yılındaki değerlerle 357 milyon TL’ye mal olacağı açıklanmıştı. Havaalanı, için büyük kısmı tarım arazisi olan 8 milyon metrekare alan kamulaştırılmıştı.

İHALE İPTAL EDİLMİŞTİ

Geçen mart ayında yapılan havaalanının üstyapı tesislerinin ihalesine Limak- Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu ile Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi teklif verdi. 

Ancak Limak Kalyon-Cengiz İnşaat Ortak Girişim Grubu şartlı teklif verdiği gerekçesiyle elendi. İhaleyi Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi 100 milyon Avro kira bedeli karşılığı kazandı. 16 Mart’taki ihalenin ardından 27 Mart’ta dönemin Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından görevinden alındı. İhale yeni Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun onayına sunuldu. Günbeton İnşaat-Terminal Yapı Ortak Girişimi’nin kazandığı ihale “güvensizlik” gerekçesiyle yeni bakan tarafından iptal edildi. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.