Yaklaşan 2023 seçimleri öncesinde son kamuoyu araştırması sonuçları Yöneylem Araştırma firmasından geldi. Son ankette halka seçimden, ekonomik krize kadar hem Cumhurbaşkanı Erdoğan'a hem de AK Parti'ye kötü haber çıktı.

Yöneylem Sosyal Araştırmalar Merkezi tarafından daha önce oluşturulmuş Türkiye Siyaset Paneli panelistleriyle 23-27 Kasım tarihleri arasında 27 ilde 2 bin 400 görüşme yapılarak tamamlanan araştırmaya göre katılımcılara sorulan “Türkiye nasıl yönetilmekte?” sorusuna yüzde 55’inden fazlası ‘kötü’ yanıtını verdi. Ülkenin iyi yönetildiğini düşünenlerin oranı yüzde 30’un altına düşerken yüzde 15’e yakın bir kesim ise ‘ne iyi ne kötü’ tercihini işaretledi.

Katılımcılara “Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi mi parlamenter sistem mi?” sorusu da yöneltildi. Bu soruya yüzde 60’ın üzerinde bir çoğunluk ‘parlamenter sistem’ yanıtını verdi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni destekleyenlerin oranı yüzde 34’te kaldı. Yüzde 5’lik bir kesim ise fikir beyan etmedi. Anketin en can alıcı konularından biri ise yeni yıl yaklaşırken asgari ücrete yapılacak zam meselesi oldu. “Asgari ücret ne kadar olmalı?” sorusuna verilen yanıtlara göre katılımcıların yarısı asgari ücretin 10 bin TL ve üzerinde olması gerektiğini düşünüyor. 9 bin 500 ile 10 bin arasını işaretleyenlerin oranı yüzde 15’in üzerine çıktı. Bu soruya “7 bin TL ve altı” şıkkını işaretleyenlerin oranı yalnızca yüzde 5 oldu.

Ev almak isteyenlere müjde! İkinci el konutlar için yeni proje yolda Ev almak isteyenlere müjde! İkinci el konutlar için yeni proje yolda

Gündemdeki konuların başında yer alan cumhurbaşkanlığı adaylık tartışmaları da anketin önemli başlıklarından biri oldu. Katılımcılara yöneltilen “Erdoğan’a mı muhalefetin adayına mı destek verirsiniz?” sorusunu muhalefet adayından yana yanıtlayanların oranı yüzde 50’yi geride bırakırken Erdoğan’ı destekleyenlerin oranı yüzde 40’ın altına düştü. Kararsızların oranı yaklaşık yüzde 7, oy kullanmayacağını ifade edenlerin oranı ise yüzde 3,3 olarak gerçekleşti.

Son olarak ankette katılımcıların gözlemlerine göre uyuşturucu kullanımının artıp artmadığı da araştırıldı. Anketi yanıtlayanların yüzde 70’i “Evet, artış olduğunu gözlemliyorum” derken yüzde 23 ise böyle bir gözlemi olmadığını ifade etti. Bu soruya yanıt vermeyenlerin oranı ise 6,3 oldu.