Kanser ile savaşıyor, tip 2 diyabet için şifa kaynağı! Göz sağlığı bakımından çok önemli, günlük bir bardak tüketmek A vitamini ihtiyacının yüzde 250'sinden fazlasını karşılıyor. Kalori, protein, lif, A vitamini, C vitamini, K vitamini, potasyum bakımında çok zengin, antioksidan görevine sahip olmasından dolayı, bağışıklığı serbest radikallere karşı güçlendirerek hasar görmesini engelliyor.

Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı bünyemizi zayıf düşürür. Grip gibi rahatsızlıklarla mücadele etmek için birçok takviyeye yönelsek de aslında bağışıklığı güçlendirmenin sırrı her gün tükettiğimiz besinlerde... İnsanlar sağlığını koruyabilmek için beslenmelerine yenilerini ekleyebilir.

Bunlardan en fazla tavsiye edileni ise havuç! Havuç suyu, hem tüketmesi kolay olması hem de sağlık açısından birçok yararı sayesinde bağışıklık sisteminde büyük bir iyileşme sağlayabiliyor. Peki havuç duyu hangi hastalıklara iyi geliyor? İşte kanserden şeker hastalığına kadar birçok derde deva olan havuç suyunun bilinmeyen faydaları...

Hem potasyum hem de C vitamini yönünden zengin olan havuç suyu, aynı zamanda provitamin A deposu olan bu besin, bağışıklığı güçlendirerek birçok hastalığa karşı büyük bir koruyuculuk sağlıyor. Üstelik cilt ve göz sağlığında da koruyan havuç sayesinde birçok faydalı bileşiği dakikalar içinde tüketebilirsiniz. İşte havuç suyu hakkında tüm merak edilenler…

HAVUÇ SUYUNUN BESİN DEĞERLERİ 

Havuç suyu, birçok besin maddesini içerirken kalori ve karbonhidrat yönünden daha düşük bir içeriğe sahiptir. Bir fincan (240 ml) havuç suyu;Kalori:96Protein: 2 gramYağ: 1 gramdan azKarbonhidrat: 22 gramŞeker: 9 gramLif: 2 gramA vitamini: Günlük alınmasını gereken değerin %255'iC vitamini: Günlük alınması gereken değerin %23'üK vitamini: Günlük alınması gereken değerin %31'iPotasyum: Günlük alınması gereken değerin %15'i

Havuç suyu tüm bu değerlerinin yanı sıra vücuttaki önemli antioksidanlardan karotenoid pigmenti lutein ve zeaksantin içerir.

Bu antioksidanlar, kanser gibi birçok hastalığın ana sebebi olan serbest radikallerle savaşır.Havuç suyunda bulunan beta-karoten, kendisine turuncu vermesinin yanı sıra tükettiğinizde de A vitaminine dönüşerek bedeninizde büyük bir bağışıklık koruyucu etki sağlar.

GÖZ SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR 

Havuç suyu, gözlere fayda sağlayabilecek yüksek miktarda besin değeri sayesinde uzun yıllar sağlıklı gözlere sahip olarak yaşamınıza imkan tanır. Örneğin; 1 bardak (250 ml) havuç suyu, beta-karoten sayesinde günlük A vitamini ihtiyacınızın %250'sinden fazlasını içerir.

A vitamini ise göz sağlığı için hayati bir öneme sahiptir. Yapılan çalışmalar, provitamin A'yı içeren meyve ve sebzeleri tüketiminin, körlük ve yaşa bağlı göz hastalıkları riskinin azalması ile ilişkilendirilmiştir. Üstelik havuç suyu, sahip olduğu lutein ve zeaksantin ile gözlerinizde biriken ve onları zararlı ışıktan koruyan bir yapı sunar. Yüksek miktarda alınan lutein ve zeaksantin, yaşa bağlı makula dejenerasyonu (AMD) adı verilen göz sorunları riskini azaltabilir. Hatta yapılan 6 çalışmanın analizinde, bu bileşiklerin düzenli tüketiminde %26 daha az yaşa bağlı göz sorunları ile karşılaşıldığı belirtildi.

BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİR 

Havuç suyundan bulunan A ve C vitaminlerinin antioksidan görevine sahip olması, bağışıklığınızı serbest radikallere karşı güçlendirerek hasar görmesini engeller. Üstelik iyi bir B6 vitamini kaynağı olması sayesinde günlük tüketimde alınması gereken %30'dan fazlasını karşılamanıza olanak tanır. Bu vitamin, sadece iyi bir bağışıklık tepkisi için değil aynı zamanda bağışıklığı zayıflamış kişiler için de en iyi tamamlayıcılardan birine dönüşür.

Yapılan çalışmalardan biri, B6 vitaminin yetersiz tüketilmesi, lenfositler adı verilen bağışıklık sistemindeki önemli hücrelerin gelişmesinin engellendiğini belirtiyor. Bu nedenle özellikle mevsimsel hastalıklardan birçok rahatsızlığa karşı koruyucu etkileri sayesinde havuç suyu, ihtiyacınız olan enerjiyi ve bağışıklığı bir arada sunuyor.

KANSERE KARŞI ETKİLİDİR 

Yapılan çalışmalar, havuç suyundaki bazı bileşiklerin, kansere karşı koruma sağladığını keşfetti. Örneğin; havuç suyu özünden elde edilen poliasetilenler adı verilen bileşiğin, beta-karoten ve lutein ile birlikte lösemi hücrelerine karşı etkili olabileceği tespit edildi.

Yapılan bir diğer çalışma, lösemi hücrelerinin 72 saat boyunca havuç suyu özleri ile tedavi edilmesinin ardından kanser hücrelerinin ölümüne yol açtığını ve hücre büyümesini durduğunu ortaya çıkardı. Bu durum, havuç suyunun kansere karşı etkili olduğunu gösterdi. Her ne kadar daha fazla insan çalışmasına ihtiyaç duyulsa da bu umut verici gelişme önemli olarak nitelendirildi.

KAN ŞEKERİ KONTROLÜNÜ SAĞLAR kansr

Gözden kaçırmayın

Dünya panikte! Çok önemli uyarı: Çocukları bu gıdalardan uzak tutun Dünya panikte! Çok önemli uyarı: Çocukları bu gıdalardan uzak tutun

Az miktarda havuç suyu içmenin bile kan şekeri düzeylerinde iyileşme sağladığı keşfedildi. Özellikle Tip 2 diyabet ile ilgili yapılan çalışma, fermente edilmiş havuç suyunun kan şekerini azalttığını ve diğer ilgili belirtileri de iyileştirdiğini gösterdi. Bunun sebebi ise, meyve suyunun diyabetle ilgili bağırsak bakterilerini etkileyen faydalı bakteriler olan probiyotikleri bünyesinde barındırmasıdır. Yapılan bir diğer çalışma ise mor havuç suyunun, antosiyanin pigmentlerinin anti-inflamatuar etkisi nedeniyle kan şekeri kontrolünü artırdığını tespit etti.

Bunların yanı sıra havuç suyunun düşük bir glisemik indeksi (GI) bulunur. Düşük glisemik indeks ise diyabeti olan kişilerde şeker hastalığında daha iyi bir yönetim sağlar. Bu nedenle havuç suyu, yaşanılan tatlı krizlerinde iyi bir alternatiftir. Fakat bu durumda kan şekerinin düzenli seviyede kalması için porsiyonları kontrol altında tutulması gerekir.

CİLT SAĞLIĞINI İYİLEŞTİRİR kanser1-1

Günde bir bardak havuç suyu, kolajen üretimi için gerekli olan C vitaminin %20'sinden fazlasını sağlar. Kolajenin en yüksek lif oranına sahip olan ve cildinizin ihtiyaç duyduğu parlaklık ve esnekliği verdiği düşünülürse, havuç suyunun önemi bu noktada daha iyi anlaşılır. Üstelik C vitamini, cildinizi serbest radikal hasarından korumak için bir antioksidan olarak işlerlik gösterir. Havuç suyunda bulunan beta-karoten, cildinize yardımcı olur. Yapılan çalışmalar, karotenoid açısından zengin bir beslenme güneşin UV hasarından koruyabileceğini ve cilt görünümünü iyileştirebileceğini tespit etti.

KALP SAĞLIĞINI DÜZENLER kanser2

Havuç suyu, kalp hastalığına dair risk faktörlerini de azaltabilir. Öncelikle havuç suyu, uygun kan basıncı düzeylerini ayarlayan bir mineral olan potasyum açısından oldukça zengindir. Yüksek potasyum, yüksek tansiyon ve felç gibi rahatsızlıklara karşı koruyucu bir etkiye sahiptir. Havuç suyunda bulunan antioksidan bileşikler, kalbinize fayda sağlar. Yüksek kolesterol ve trigliserit düzeylerine sahip olan 17 yetişkin üzerinde yapılan 3 aylık bir çalışma, günde 2 bardak havuç suyu tüketmenin antioksidan oranlarını artırdığını tespit etti. Bu oranın ise kalp hastalığına yol açan kandaki lipid düzeylerinin oksidasyon adı verilen zararlı süreci azalttığı keşfedildi.

KARACİĞERİNİZİ KORUR kanser3

Havuç suyu, içeriğindeki karotenoidler karaciğer sağlığında önemli gelişmeler sağlar. Yapılan birkaç çalışma, bu bileşiğin, anti-inflamatuar (iltihap önleyici) ve antioksidan etkilerinin alkolden kaynaklanmayan karaciğer rahatsızlıklarına karşı koruyucu olduğunu tespit etti. Bu rahatsızlık, genel olarak kötü beslenme, aşırı kilo ve obezitenin bir sonucu olarak olarak ortaya çıkar. Son aşamada ise karaciğerde yaralanmaya ve kalıcı hasara dönüşebilir. Yapılan bir 8 haftalık çalışma, havuç suyunun karaciğerdeki hastalıkları azalttığını buldu. Havuç suyunun her ne kadar karaciğerdeki yağı azaltmasa da iltihaplanmaya neden olan belirtileri de azalttığını ortaya koydu.