Kavurga et, Avrupa ülkelerinin kaptığı Sivas'ın vazgeçilmez lezzetlerinden biridir. Besleyici olması ve tok tutması nedeniyle kilo sorunu olanlar için ideal bir besin kaynağı olarak kabul edilir. Kavurganın bin yıllık olduğu söylenirken, bilinen en eski kurabiyelerden biri olduğu da iddia ediliyor.

Bizans’ın 11 asırlık Pithos Küpünü battaniyeye sarıp kaçırmaya çalıştılar Bizans’ın 11 asırlık Pithos Küpünü battaniyeye sarıp kaçırmaya çalıştılar

Sivas Altınyayla Kadın Kooperatifi'nde çalışan kadınların yaptığı rozbif lezzetiyle dikkat çekiyor. Özenle seçilip kurutulan Sivas'a özel Zeron buğdayı tandırda kavrulur ve gübresi yakılarak kavurmaya dönüştürülür. Sivas'ın vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan kavurga, Avrupa'da yaşayan gurbetçiler arasında yoğun talep görüyor. Besleyici olması ve tok tutması nedeniyle kilo sorunu olanlar için ideal bir besin kaynağı olarak kabul edilir. Kavurganın bin yıllık olduğu söylenirken, bilinen en eski kurabiyelerden biri olduğu da iddia ediliyor.

KİLOSU 70 LİRADAN SATIŞA SUNULUYOR

Sivas Altınyayla Kadın Kooperatifi Başkanı Mevlüde Sarıkaya, kavurganın buğdayında iriliği ve lezzeti açısından özellikle ata tohumu olan Zeron buğdayını tercih ettiklerini belirterek, “Kavurga Sivas’a özgün ata tohumu olan Zeron buğdayından yapılıyor. İriliği ve lezzet olarak daha çok tercih edildiği için Zeron buğday kullanıyoruz. Yoğun talep görüyor. Çayların yanında vazgeçilmez bir lezzettir. Buğdayı eleyip temizleriz, daha sonra çıtır olması için kuruturuz. Özellikle lezzeti güzel olduğu için tandırda sacın üzerinde yapılır. Sac ısındıktan sonra buğdayları sacın üzeri de kavurur tepsilere alırız. Fiyatımız buğday fiyatlarının artmasıyla birlikte kilogram fiyatını 70 liradan satıyoruz” şeklinde konuştu.

YURT DIŞINA SATIŞ YAPILIYOR

Sarıkaya başta Hollanda’ya Fransa’ya ve yurt dışı ülkelerine satış yaptıklarını belirterek, “Besleyici ve tok tutar, diyet yapanlar için bence harika bir kuruyemiştir. Mide dostudur ve gastrite iyi gelir bununla birlikte faydaları saymakla bitmez. Çayın yanında misafirlerimize ikram ederiz. Sivaslılar için vazgeçilmez bir kuru yemiştir. Eskiden imkânsızlıklar yüzünden bisküvi ve ikramlıklar olmadığı için babaannelerimiz misafirlere kavurga ikram ederlerdi. Bizde yeniden bu adeti gün yüzüne çıkararak devam ettirmeye çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

(Kaynak: İHA)