Dünya Sağlık Örgütü dünyayı etkisi altına alan coronavirüs için beklene açıklamayı yaptı. Avrupa Birliği (AB), Çin'in Wuhan kentinde başlayan ve tüm dünyayı alarma geçiren yeni tip coronavirüsü salgını sonrasında ülkede bulunan yaklaşık 600 vatandaşını tahliye için hazırlıkların başlatıldığını duyurdu.

Çin'de ortaya çıkıp farklı ülkerelere yayılan virüs için Sağlık Örgütü'nden yapılan açıklamada "Koronavirüs yakın kontak halinde bulaşıyor. Çin hükümeti virüsü engellemek için çok uğraşıyor. Virüs sadece Çin için değil tüm dünya için bir sorun. 15 ülkeye yayıldı ama tüm dünya alarmda olmalı." ifadelerini kullandı.

DEV TAHLİYE

AB Komisyonunun Kriz Yönetiminden Sorumlu Üyesi Janez Lenarcic ve Sağlık ve Gıda Güvenliğinden Sorumlu Üyesi Stella Kyriakides, Brüksel'de basın toplantısı düzenleyerek, Komisyonun koronavirüsü salgınına ilişkin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Komisyonun üye ülkeler arasında koordinasyon görevi gördüğünü kaydeden Kyriakides, halihazırda koronavirüsüne karşı bir tedavi bulunmadığını anımsattı.

AB'nin salgına ilişkin "karmaşık ve sürekli değişen" durumu yakından takip ettiğini belirten Kyriakides, birliğin genel anlamda hazırlıklı olduğunu ve talep edilmesi durumunda üçüncü ülkelere bilgi paylaşımı ve destek sağlayabileceğini söyledi.

"AB vatandaşı 600 kişi var"

Lenarcic ise "Çin'de bulunan AB vatandaşı yaklaşık 600 kişi tahliye edilmek istediğini bildirdi. AB, bu kişilerin tahliyesi için gerekli yardımı sağlayacak ve koordinasyon rolünü sürdürecek." açıklamasında bulundu.

Bu çerçevede AB'nin tahliye maliyetinin yüzde 75'ini karşılayabileceğini ifade eden Lenarcic, Çin ile iş birliğinin de iyi bir şekilde yürütüldüğünü aktardı.

İTALYA UÇAK GÖNDERECEK

İtalya Dışişleri Bakanlığı, yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınının yoğun şekilde görüldüğü Çin’in Vuhan kentindeki vatandaşlarının tahliyesi için uçak gönderecek.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Vuhan'daki vatandaşların tahliyesi için hazırlık yapıldığı belirtildi.

Açıklamada, "Dışişleri Bakanlığı kriz masası, Savunma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Lazzaro Spallanzani Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü ile iş birliği içinde, koronavirüsten en çok etkilenen Çin’in Vuhan kentine bir tahliye uçuşu düzenliyor. Güvenli taşıma için tıbbi personel, hemşireler ve yeterli tıbbi ekipmanla hareket edecek uçak, Çin makamlarının gerekli izinleri vermesinin ardından doğrudan uçuşla Vuhan havaalanına ulaşacak." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, özel uçakla Vuhan’dan İtalya’ya getirilecek İtalyanların Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen sağlık kontrolüne tabi tutulacakları da vurgulandı.

İtalya Dışişleri Bakanı Luigi Di Maio da Twitter hesabından Bakanlık açıklamasını paylaşarak, İtalyan hükümetinin Çin’deki vatandaşlarıyla yakından ilgilendiğini kaydetti.

Yeni tip koronavirüs salgını

Yeni tip koronavirüs, ilk olarak Çin'in Hubey eyaletine bağlı Vuhan kentinde 12 Aralık 2019'da tespit edilmişti. Vuhan Belediyesi Sağlık Komisyonu, 31 Aralık 2019'da kentteki Huanan Deniz Ürünleri Pazarı ile teması bulunan 27 kişide daha "gizemli" hastalığın görüldüğünü açıklamış ve pazarı kapatmıştı.

2022 Eurovision şarkı yarışması birincisi kim oldu? 2022 Eurovision şarkı yarışması birincisi kim oldu?

Ülkede yeni tip koronavirüse yönelik bilimsel çalışmalarda, virüsün genetik dizininin Çin'e özgü yarasa ve yılan türlerinden kaynaklandığına dair ilk sonuçlar elde edilmiş, daha sonra salgın sona erinceye kadar ülkede yabani hayvan ticareti yasaklanmıştı.

Virüsün kısa sürede Vuhan'dan diğer kent ve eyaletlere sıçraması nedeniyle 22 Ocak'tan bu yana başta Vuhan olmak üzere, Hubey eyaletine bağlı irili ufaklı 17 kentte toplu ulaşım durdurulmuştu.

Ülkede bugün itibarıyla can kaybı 132'ye, virüs bulaşan hasta sayısı 5 bin 974'e, müşahede altındaki hasta sayısı 59 bin 990'a çıktı.

Öte yandan, virüsün Avrupa ülkeleri Almanya ve Fransa'da görüldüğü bildirilmişti.

(Kaynak: AA)