Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, “Başörtüsünü anayasal güvence altına alalım” açıklamasının ardından Adalet Bakanlığı “Anayasa değişikliğine” yönelik teknik çalışmalara başladı.

CHP’nin “başörtüsünü güvence altına alalım” teklifinin ardından iktidar, Anayasa değişikliği ile karşılık verdi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa değişikliği ile ilgili çalışmaların başlatılacağını duyururken, değişiklik teklifinin içinde neler olacağı merakla bekleniyor.

Teklifin ne zaman Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne ( TBMM) geleceği konusunda tam bir tarih olmazken, önümüzdeki hafta içinde teklifin TBMM Başkanlığı’na sunulacağı belirtiliyor. Ayrıca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında aileyi koruyacak düzenlemelerin de yer alacağını ifade etmişti.

BAŞÖRTÜSÜ İÇİN HAREKETE GEÇİLDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Adalet Bakanlığı’na verdiği talimatın ardından Adalet Bakanlığı Mevzuat Genel Müdürlüğü, başörtüsü düzenlemesine yönelik Anayasa değişikliğine ilişkin kanun teklifiyle ilgili teknik çalışmalara başladı. Teklifin kısa sürede tamamlanıp TBMM’ye gelmesi bekleniyor.
 

2008’DEKİ TEKLİF TBMM GENEL KURULU’NA GELEBİLİR

O İlde 'silkeleme' yöntemiyle yankesicilik: Hırsızlar çaldığı telefonu takside düşürdü O İlde 'silkeleme' yöntemiyle yankesicilik: Hırsızlar çaldığı telefonu takside düşürdü

CHP’nin 3 maddelik başörtüsüyle ilgili kanun teklifinin adından AK Parti’nin 2008 yılında Anayasa Mahkemesi’ne götürülen Anayasa değişiklik teklifinin de söz konusu değişiklik paketinin içinde yer alacağı belirtiliyor. Paketin kaç madde olacağı konusunda herhangi bir bilgi verilmezken, pakette aile kurumunun yıpratılmasını önleyecek birtakım düzenlemeler de yer alacak.

200 MİLLETVEKİLİNİN HAZIR BULUNMASI GEREKİYOR

Anayasa değişlik teklifinin TBMM’de görüşülmesi için 200 milletvekilinin hazır bulunması gerekiyor. Anayasa değişiklik teklifinin kabulü için 360, referanduma sunulmadan kabul edilmesi için ise 400 oy gerekecek.