Cumhuriyetin 100. Yılını büyük bir onur ve mutlulukla kutlayan Kahramanmaraş esnaf ve Sanatkarlar Odası Birliği Başkanı Ahmet Kuybu şu ifadeleri kullandı,

"Türkiye Cumhuriyeti'ni çağdaş medeniyetler seviyesine çıkarmanın ve bizden sonraki nesillere teslim etmenin en büyük görevimiz olduğunun bilincindeyiz. Büyük Komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, Cumhuriyet, imkân demektir. 

Cumhuriyet imkânları olan her memleket, özgürlük davasında er geç başarılı olacaktır. Bağımsızlık ve özgürlüğüne sahip olan milletler, ilerleme yolunda imkânlara sahip demektirler. 

Ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk'ün 29 Ekim 1923 yılında ilan ettiği Cumhuriyet, olmuş bitmiş bir süreç değildir. 

Tam tersine onun "Devrimcilik ilkesi" gereği: sürekli olarak yeniliklere, değişimlere açık bir süreçtir. Türk Milletimize verilmiş en büyük miras ve vazgeçilmez bir değerdir. İşte bu değer, bizleri milli bir devletin onurlu bir şekilde, özgürce düşünebilen, eşit hakları olan birer ferdi, devletin tek ve gerçek sahibi haline getirmiştir.
Devlet yönetme işini, kişilerin, ailelerin, seçilmiş bir iradenin ya da belli sınıfların eline bırakmayan Cumhuriyet sistemi, 1923'ten beri ülkemize büyük katkılar sağlamış, Türk toplumunu millet olma bilincine ulaştırmış ve bireyi de vatandaş konumuna yükseltmiştir.

Tarihimizin en büyük ve kapsamlı çağdaşlaşma hamlesi olan Cumhuriyet, getirdiği yenilikler ve atılımlar ile Türk insanının ufkunu genişletmiştir.  Devletimiz ve ülkemiz, Cumhuriyetin bizlere verdiği güç sayesinde Uluslararası camiada önemli bir yere sahip olmuş ve yine ülkemiz Atatürk'ün koymuş olduğu ilkelerle de en dünyanın saygın ülkelerinden biri haline gelmiştir.

O halde cumhuriyet, her alanda ilerlemenin de en belirgin teminatıdır. Cumhuriyeti bu anlamıyla ve bu kapsamıyla anlamak gerekir.

Bu duygu ve düşüncelerimle ; Bu kıymetli vatanı bize vatan yapan başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere vatanın bölünmez bütünlüğünü, milletin huzur ve sükûnunu sağlayan ve bu ulvi gaye için toprağa düşerek Şehitlik mertebesine ulaşan bütün Şehitlerimizi ve Gazilerimizi rahmetle anıyor
Büyük Türk devletinin ve milletinin Şanlı zaferi olan 29 EKİM CUMHURİYET BAYRAMININ 100. YILINI GURURLA VE ONURLA KUTLUYORUM"
dedi.