BİM İcra Kurulu Üyesi Galip Aykaç, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin, "Sürekli zam yapan zincir marketlerin, FETÖ ile irtibatı araştırılma" sözlerine yanıt verdi.

Tarikatta 6 yaşındaki çocuğa istismar davası başlıyor Tarikatta 6 yaşındaki çocuğa istismar davası başlıyor

Geçen hafta partisinin grup toplantısında 'zincir marketlerin yaptığı zamları' gündemine alan Cumhur İttifakı'nın küçük ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Zincir marketlerde gün aşırı yapılan zamların toplumsal huzurumuza tahammülsüzlük olduğu kanaatindeyim. Zincir marketlerin FETÖ'yle irtibatı araştırılması gerekmektedir. Bu açgözlülere müsamaha gösterilmemelidir" açıklamasında bulundu.

"BİR ÇOK İŞLETMEMİZ ZARAR EDİYOR"
Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'nin Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin sözlerin ardından Bloomberg HT’ye açıklamalarda bulunan BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, "Birçok işetmemiz zarar ediyor. Kâr edenler de yüzde 0 ile 4 arasında kâr marjı ile çalışıyor. Kârlılıktan feda etsek bile esas odaklanmamız gereken şeyler maliyetler" açıklamalarında bulundu.

"TÜRKİYE'DE MALİYET ENFLASYONU VAR"
Son 5 yılda BİM adına kâr marjlarında bir artış olmadığını ifade eden BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, “Dışa bağımlılığı azaltıp hayvancılığı kalkındırmak zorundayız. Peynir fiyatlarının et fiyatlarını geçtiği konuşuluyor. Önümüzdeki dönemde et fiyatları da artacak. Enflasyon dünyanın yaşadığı bir şey, Türkiye’de biraz daha farklı yaşanıyor. Maliyet enflasyonu var. Buna eğilmediğimiz sürecek konuşulan şeyler bilgiye dayalı olmaz. Organize perakende sektörü enflasyonu tetiklemiyor" açıklamasında bluundu.

 "BAKAN MUŞ, BİZE BÖYLE İLETTİ"
Market denetimlerinde Ticaret Bakanlığı’nın farklı yollara başvuracağını ifade eden BİM İcra Kurulu Üyesi ve Gıda Perakendecileri Derneği (GPD) Başkanı Galip Aykaç, “Veriler üzerinden yorum yapmak gibi bir düşünceleri var. Ticaret Bakanı Mehmet Muş bize öyle iletti. Biz satış fiyatına ilişkin verilerimizi paylaşacağız. Kontroller sıkılaşabilir hiçbir sorun yok. Varsa bir hata devlet mevzuatlar çerçevesinde gereğini yapar” açıklamasında bulundu.