Emekli maaş zammı 2022 Ocak ayında ne kadar olacak? Bugün açıklanacak enflasyon rakamlarıyla birlikte merak edilen soru cevabını bulacak. Bağ-Kur ve SGK emeklileri enflasyon oranlarına göre Ocak ayında zam alıyor. Memur emeklileri ise zam farkı ve toplu sözleşme oranının ilavesiyle maaşlarına zam alıyor. Peki, SSK ve Bağ-Kur emekli maaşları ne kadar olacak? İşte Habertürk yazarı Ahmet Kıvanç'ın son tahminleri...

2022 SGK VE BAĞKUR EMEKLİ MAAŞLARI NE KADAR OLACAK?

Memur maaşları ve emekli memur aylıkları iki yılda bir imzalanan toplu sözleşmeler ile belirleniyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) açıkladığı tüketici fiyat endeksindeki (TÜFE) 6 aylık artış sözleşme oranını aşarsa, aradaki fark da maaş zammına yansıtılıyor.

Temmuz ayında memurlara ve memur emeklilerine yüzde 8.45 oranında zam yapıldı. Bu zammın 3 puanı toplu sözleşme zammından oluşuyor. 

Ağustos ayında imzalanan toplu sözleşme uyarınca memurlara 2022 yılında ocak ayında yüzde 5, temmuz ayında yüzde 7 oranında toplu sözleşme zammı yapılacak. 

Merkez Bankası’nın son enflasyon raporunda 2021 yılı enflasyonu yüzde 18.4 olarak tahmin edilirken, Merkez Bankası’nın beklenti anketine katılanlar yıl sonu için yüzde 21.39 enflasyon tahmininde bulundu. Türkiye İstatistik Kurumu’nun kasım ayı verilerine göre ise yıllık enflasyon yüzde 21.31 oldu. Yıl sonu enflasyonu Merkez Bankası beklenti anketindeki tahmin doğrultusunda çıkarsa 2021’in ikinci yarısındaki enflasyon yüzde 11.9 olacak. Ancak bu yıl döviz kurunda yaşanan hızlı artış dolayısıyla aralık ayı enflasyonunun yüksek çıkması bekleniyor. Bu durumda yıl sonu enflasyonunun da yüzde 21.39’u aşma ihtimali çok güçlendi. 

Memur maaşları ve emekli aylıklarına ocak ayında yüzde 5 toplu sözleşme zammına ilave olarak 2021 temmuz – aralık döneminde yüzde 3’lük toplu sözleşme zammını aşan enflasyon farkı yansıtılacak. Beklenti anketi dikkate alındığında son 6 aylık dönemde ( 2021 temmuz – aralık enflasyonu: %11.39 – temmuz ayındaki toplu sözleşme zammı: % 3=  8.39) yüzde 8.39 oranında bir enflasyon farkı ortaya çıkıyor. Böylece, memurlara yüzde 5 toplu sözleşme zammı + yüzde 8.39 enflasyon farkı olmak üzere yüzde 13.39 oranında zam yapılması bekleniyor. 

TÜİK’in hesapladığı aralık ayı enflasyon rakamları 3 Ocak 2022 tarihinde açıklanacak. Ay sonunda TÜİK tarafından enflasyon oranlarının açıklanmasıyla birlikte ocak ayında memur maaşlarına ve emekli memur aylıklarına yapılacak zam ortaya çıkacak.