Asgari ücretli çalışanlara ev fırsatı geldi. Dar gelirliyi ev sahibi yapacak olan sosyal konut projesinin detayları ortaya çıktı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dünkü kabine sonrasında sosyal konut projesine yönelik açıklamalar yaptı. Bakan Kurum, 240 ay vade olacağını ve asgari ücretlinin ödeyebileceği tutar olacağını söyledi.

Cumhuriyet tarihinin en büyük Sosyal Konut projesi için geri sayım başladı. 81 ilde dar gelirli vatandaşlar için inşa edilecek konutların detayını 13 Eylül'de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıklayacak.

Çok ama çok acı! Ölüm okulda geldi... Çok ama çok acı! Ölüm okulda geldi...

"GELİR SINIRI İSTANBUL'DA 16 BİN, DİĞER İLLERDE 14 BİN" 

Kabine toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını cevaplayan Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, projeyle ilgili şu bilgileri verdi:

"Proje kapsamında İstanbul'da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ'ye başvuru yapabilecek. 30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak. Yaş skalası ve bir oran belirleyeceğiz.

Diyelim ki konut projesine giremediniz, arsaya başvurup kendi evinizi de yapabileceksiniz. Yeni evliler diye bir kategori olmayacak, onlardan kastımız gençler. 240 aya kadar da vade imkanı olacak."

Konutların aylık taksitlerinin asgari ücretlilerin ödeyebileceği bir tutar olacağını belirten Kurum, “Ödemelerin toplam hane gelirinin yüzde 30'unu aşmaması gerekiyor" dedi.

İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ 900 TON ASBEST VARSA BUNA İZİN VERMEYİZ

"İDDİA EDİLDİĞİ GİBİ 900 TON ASBEST VARSA BUNA İZİN VERMEYİZ" 

Bakan Kurum, İzmir Aliağa'da sökümü için izin verilen asbestli geminin durumunun da bakanlık tarafından titizlikle incelendiğini söyledi.

"Miktarın 9,2 ton olduğunu biliyorum, uluslararası mevzuat buna izin veriyor. Bu daha önce de yapılmış, sökülmüş. 900 ton ise biz sokmayız. Tek çevreci kendileri mi? Uluslararası sözleşmelere tabiyiz.

Kara sularımızda bakma hakkımız var. Bize bildirilenin dışında bir şey varsa araştıracağız, varsa bir saniye tutmayacağız."

SOSYAL KONUT PROJESİ HANGİ İLLERDE OLACAK

SOSYAL KONUT PROJESİ HANGİ İLLERDE OLACAK? 

Sosyal konut projesinin 81 ilde hayata geçirilecek.Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, dünkü Bakanlar Kurulu Toplantısı sonrasında soruları cevaplandırdı.

İşte Bakan Kurum'un açıklamaları doğrultusunda yeni ayrıntılar... 

Proje kapsamında İstanbul'da geliri 16 bin, diğer illerde ise 14 bin liranın altında olanlar ev sahibi olabilmek için TOKİ'ye başvuru yapabilecek.

30 yaş altı gençlere yaklaşık yüzde 20 kontenjan ayrılacak.

Yaş skalası ve bir oran belirlenecek.

Konut projesine giremeyenler, arsaya başvurup kendi evlerini yapabilecek.

Yeni evliler diye değil ''gençler'' diye bir kategori olacak.

240 aya kadar da vade imkânı olacak.

SOSYAL KONUT PROJESİNDE ÖDEME SEÇENEKLERİ NASIL OLACAK

SOSYAL KONUT PROJESİNDE ÖDEME SEÇENEKLERİ NASIL OLACAK? 

20 yıla varan vade ve uygun ödeme koşulları sunulacak.

Asgari ücretliye ev fırsatı Dar gelirliye ev projesinin detayları ortaya çıktı

SOSYAL KONUT PROJESİNDE EVLER NASIL OLACAK? 

Yerel ve yatay mimari ile inşa edilecek evler, sıfır atık projesine uyumlu olacak.

PROJEDE SADECE KONUTLAR MI OLACAK

PROJEDE SADECE KONUTLAR MI OLACAK? 

Sosyal Konut projesinde konut, konut arsası ve sanayi siteleri olacak.