MHP lideri Devlet Bahçeli'nin Başbakan Yardımcılığı döneminde "başörtüsü" ile ilgili yaptığı açıklama 22 yıl sonra yeniden gündeme geldi. Bahçeli başörtüsünü "çağ dışı" olarak nitelendirmişti

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun "başörtüsünü yasal güvence" altına alınmasına yönelik sunduğu teklifin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ve MHP lideri Devlet Bahçeli, Kılıçdaroğlu'nu samimi olmamak la eleştirerek sert açıklamalarda bulunulmuştu.

2000 yılının Haziran ayında yayımlanan 10 bin 20'inci sayısında Milli Gazete'ninmanşetine taşıdığı " Başörtülü kadınları dinlenme tesislerine sokmayan Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli, başörtüsünü çağ dışı bir kıyafet olarak tanımladı" haberi gündeme yıllar sonra bomba gibi düştü.

Cüneyt Özdemir canlı nyayında isyan etti! Bu vergi nedir ya! 1 araba alıyorsun 4 araba parası ödüyorsun Cüneyt Özdemir canlı nyayında isyan etti! Bu vergi nedir ya! 1 araba alıyorsun 4 araba parası ödüyorsun

Gün yüzüne çıkan tarihi arşiv de MHP lideri Bahçeli'nin Başbakan yardımcılığı yaptığı dönemde baş örtüsüne nasıl baktığı yeniden hatırlanmış oldu. O dönem yayımlanan haberde başörtülü kadınların dinlenme tesisine dahi alınmadığı vurgulanarak Bahçelinin konuya dair açıklamalarına yer verildi.

Bahçeli'nin o dönem yaptığı konuşmasında, "Bahçeli'ye bağlı olan DTP dinlenme tesislerine başörtülü kadınların ve köpeklerin giremeyeceğini belirten genelgeye kamuoyundan büyük tepki gelince Başbakan Yardımcısı Devlet Bahçeli açıklama yapmak zorunda kaldı.

Bahçeli "özrü kabahatinden büyük" açıklamasında şöyle dedi: Çağdaş ilkeler kapsamı dışında olduğu bilinen kıyafetler ile dinlenme tesislerimize misafir kabulünün uygun olmadığı düşünülmektedir" ifadelerini kullanmasının yeniden hatırlanması büyük tepki çekti.