Aralık ayında kamuoyuna duyurulacak Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) düzenlemesiyle detaylar belli olmaya başladı. Düzenlemeye göre, kadınlar ve erkeklerde iki yaş şartı kriter olarak öne çıkıyor.

Gerek hükümet yetkilerinin yaptığı bilgilendirmelerden gerekse kulislerden yansıyan haberlerden EYT düzenlemesiyle ilgili detaylar gelmeye devam ediyor.

Dünya bu hamleyi konuşacak! Dünya bu hamleyi konuşacak!

İktidara yakınlıyla bilinen Sabah gazetesinde yer alan habere göre; yasal düzenlemeyle 8 Eylül 1999'dan önce başlayanlardan 20 yılını dolduran kadınlar, 25 yılını dolduran erkekler yaş koşulu aranmadan emekli olabilecek ve prime dayalı bir sistem getirilecek. Şartları tamamlayacak olanlar da kademeli emekli olacak.

Hizmet dökümünde son 2 bin 520 gün hangi statüden (Bağ-Kur, SSK, Emekli Sandığı) belirleyici olacak. EYT belirlenirken çeşitli kurumlardan sigortalı çalışanlar da değerlendirmeye alınıyor. Örneğin düzenleme işe başlangıç tarihi 1999 öncesi banka sandıklarında olanları da kapsayacak.

Bağ-Kur kapsamında işyeri açıp, şirket ortağı olup primlerini yatırmadığı için dondurulan günler yeniden kazanılabilecek. Geçmiş günlerini ihya edecek olanlar ihtiyaçları olan prim gün sayısı kadar asgari ücret üzerinden ödeme yaparak prim ekletebilecek.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, EYT düzenlemesinde sona yaklaşıldığını söylemişti.