Uzun süredir 100 dolar civarında seyreden Brent ham petrolünün varili düşüş trendine girdi. Brent petrol haftalık 95 dolardan başladı ve 92 dolara düştü. Aynı dakikada West Texas Intermediate (WTI) ham petrolü varil başına 87.09 dolardan alıcı buldu. Ancak düşüşün ardından benzin, motorin ve LPG'de düşüş bekleniyor.

Brent ham petrolü düşmeye başladı. Uzun süredir 100 dolar aralığını iten Brent ham petrolü varili hızla düşmeye başladı. Fed politikası ve Kovid-19 önlemleri düşüşe katkıda bulunan ana faktörler oldu.

ARZ SORUNLARI FİYATLARI ETKİLİYOR 

Piyasadaki artan talebe ilişkin endişeler arz sorunlarını şiddetlendirdiği için fiyatlar dalgalanıyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve bazı OPEC üyesi olmayan üreticilerin OPEC+ grubunun Kasım ayından itibaren petrol üretimini günde 2 milyon varil azaltma kararı, küresel ekonomi ve petrol piyasalarında belirsizliğe işaret etti. Bu durum piyasada arz endişelerine yol açarak petrol fiyatlarının hızla yükselmesine neden oldu.

OPEC YENİ RAPORUNU YAYINLADI 

OPEC dün yayınladığı aylık petrol piyasası raporunda küresel petrol talebindeki büyüme tahminini düşürdü.

Buna göre küresel petrol talebinin geçen yıla göre 2 milyon 640 bin varil artarak 99 milyon varil 670 bin varil, günde 2 milyon varil 340 bin varil artarak yaklaşık 102 milyon varil olacağı tahmin ediliyor. Gelecek yıl günde 340 bin varil varil üretim var.

TALEP ENDİŞELERİ FİYATLARI BASKILIYOR 

Dünyanın en büyük petrol üreticisi ve tüketicisi olan ABD'de artan ham petrol stoklarına ilişkin tahminler de talep endişelerini destekledi ve fiyat düşüşlerini sınırladı.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarının geçen hafta bir önceki haftaya göre yaklaşık 7 milyon varil ve 54.000 varil artmasının beklendiğini açıkladı.

ABD STOK VERİLERİNİ BUGÜN AÇIKLAYACAK 

ABD Enerji Bilgi İdaresi'nin resmi petrol envanteri verileri bugün açıklanacak.

Ayrıca dünyanın en büyük ikinci petrol tüketicisi olan Çin'de COVID-19 kısıtlamalarının sıkılaştırılması ve yetkililerin COVID-19 politikalarını gevşetmeyeceklerini söylemeleri talep görünümünü olumsuz etkiledi.

Yatırımcılar, bugün açıklanacak olan Eylül ayı ABD tüketici fiyat endeksi verilerine odaklandı.

Dün açıklanan ulusal veriler, Eylül ayı üretici fiyat endeksinin aylık bazda %0,4 ve yıllık bazda %8,5 artarak beklentileri aştığını gösterdi.

Fed'in 20-21 Eylül tarihli Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantı tutanakları, kalıcı enflasyonist baskılara ilişkin veriler ile enflasyonu düşürmek için faiz artırımlarının bir süre daha devam edeceğini gösteriyor.

Uzmanlar üstüne basa basa uyardı: Bu listedeki yiyecekleri yiyin, doğal gaz faturanız düşsün Uzmanlar üstüne basa basa uyardı: Bu listedeki yiyecekleri yiyin, doğal gaz faturanız düşsün

Teknik olarak, Brent'in 92.80$-93.35$ aralığı direnç olarak kabul edilebilirken, 92.25$-91.70$ aralığı destek olarak kabul edilebilir.