Dolar endeksi 20 yılın en yüksek seviyesine çıkarken euro, sterlin ve altın fiyatları sert düştü. Piyasalardaki dalgalanmayı değerlendiren Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, yatırımcılara uyarıda bulundu.

Dolar endeksi 114,58 ile Mayıs 2002'den bu yana en yüksek seviyeyi dün gördü. Sterlin 1,0327 dolar ile tarihi dip seviyeyi görürken euro da dolar karşısında 0,96 ile 20 yılın dip seviyesine indi. Doların güçlenmesi altın fiyatlarını da baskılıyor. Ons altın fiyatı son 2,5 yılın en düşük seviyesine geriledi. 

Dolar, Euro ve altın yeniden yükselişe geçti Dolar, Euro ve altın yeniden yükselişe geçti

Altının ons fiyatı 1639 dolardan, altının gramı 973 liradan, çeyrek altın 1.636 liradan alıcı bulurken, dolar 18.48, Euro da 17.86 liradan işlem görüyor.

Altın sert düştü! İslam Memiş uyardı: Bir hafta içinde kararınızı verin - Resim: 8

"Ekim hazırlığına başlamamız lazım uyarılarım vardı. Fed'in faiz kararı konuşulsa da Putin'in açıklaması çok çok önemliydi." diyen İslam Memiş yatırımcıları uyardı ve şunları söyledi:

- Fed faiz artırımlarına devam etti ancak yılın son çeyreğinde 50 baz puan devamında 25 puan artırım yapar diye tahmin ediyorum. Yılın son çeyreği yılın ilk çeyreğine benzeyebilir. Nereye bakarsanız problem var. İyi bir gelişme var mı, hayır.

- Daha düşük faiz artırımı yapması dolar endeksinde gerileme gündeme getirecektir. Size dolar endeksinde 104-105'e geri çekilme olabilir, altın ons, gümüş ons hareketlilik olabilir uyarım vardı.

-Bir haftalık süreç içinde yatırımcılar kararını vermeli. KKM'de param var, boşa çıktı dolar alayım mı? Hayır. Şöyle bir hamle yapabilirsiniz, elimde TL var. Ben TL'yi altına çevirip KKM'den faiz getirisini alabilirim. Aradaki getiriyi cebime koyarım. 

Altın sert düştü! İslam Memiş uyardı: Bir hafta içinde kararınızı verin - Resim: 4

-Altın gramı yükselince aradaki farklı alacağımdan zararım olmuyor. KKM'de TL'de duranlar, eline yeni TL geçenler bu hamleleri değerlendirebilir. 

-Dolara sıcak bakmıyorum. Dolar 20 yılın zirvesinde, euro 20 yılın dip seviyesinde. Zirvedekini mi satın alırsın, diptekini mi satın alırsın? Buna karar vermeniz lazım.  Ben alırım altınımı, KKM'ye koyarım, aylık getirimi alırım, altınım zaten altın olarak duruyor. Haliyle kaybım olmayacak.