Altın fiyatlarıyla ilgili son dakika gelişmesi! Altın fiyatlarında büyük düşüş gerçekleşti

Altın fiyatları haftanın son gününe de düşüş ile başladı. Altın fiyatlarında resesyon tehlikesi sürüyor.

Küresel çapta artan enflasyona karşı diğer ülke merkez bankalarının da Fed’i takip ederek faiz oranlarını yükseltmesi dünya genelinde durgunluk görülme riskini artırıyor. Olası bir durgunluk durumuna karşı değerli metallerde ve emtialarda düşüş ağırlıklı bir seyir görülüyor.

ALTIN FİYAT

Haftaya 1827 dolardan başlayan ons altın tüm işlem günlerinde düşüş kaydetti. Ons altın bugün 1800 dolar olan pivot seviyenin altına sarktı.

1795 dolara kadar gerileyen ons altın 1.5 ayın en düşük seviyesini gördü. Ons altın şu dakikalarda 1798 dolardan işlem görüyor.

Ons altın gün içerisinde en yüksek 1807 dolar seviyesine çıktı. Böylelikle ons altın haftayı düşüşle tamamlamaya yöneldi.

ALTIN FİYAT1

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ticari kredilere yönelik getirdiği tedbir sonrası Türk lirası döviz kurları karşısında değer kazanmış ve bu durum gram altın fiyatının sert düşmesine yol açmıştı.

Haftanın ilk işlem gününe sert düşüşle başlayan gram altın 949 lirayı görerek 1 ayın en düşük seviyesine inmişti.

Gram altın perşembe günü 981 liraya kadar yükselmişti. Bugüne 970 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda düşüş kaydederek 965 liradan işlem görüyor.

Gram altında gün içerisinde en düşük 963 lira, en yüksek ise 971 lira seviyeleri görüldü. Öte yandan altın fiyatlarıyla ilgili uyarılar peş peşe geldi.

ALTIN FİYAT2

Piyasa uzmanları altın fiyatları için alım fırsatı olduğunu ifade ederek yeni rekorlar için tahminde bulundu. İşte altın fiyatlarıyla ilgili son dakika tüm detaylar...

Altın yatırımcıları fiyatlardaki değişimi yakından takip ediyor. Haftaya sert düşüşle başlayan gram altında aşağı yönlü seyir sürüyor. Öte yandan ons altın 1.5 ayın dibinde hareket ediyor. Peki altın fiyatları neden geriliyor? İşte detaylar...

Altın fiyatları son dönemde merkez bankalarının faiz artırmasıyla birlikte baskı altında kalmıştı.

ALTIN FİYAT2

ABD Merkez Bankası’nın (Fed) son toplantısında 28 yılın en sert artışına giderek faizi 75 baz puan artırmasıyla ekonominin resesyona girebileceğine yönelik riskler tırmanışa geçti.

ABD’de yüksek enflasyona karşı Fed’in faiz artışlarına başvurması ekonominin resesyona girme ihtimalini körüklüyor.

Geçtiğimiz haftalarda Fed Başkanı Jerome Powell, ekonominin resesyona girebilme durumunu kabul etmişti.

RESESYON ENDİŞESİ ALTINI BASKILIYOR

Küresel çapta artan enflasyona karşı diğer ülke merkez bankalarının da Fed’i takip ederek faiz oranlarını yükseltmesi dünya genelinde durgunluk görülme riskini artırıyor. Olası bir durgunluk durumuna karşı değerli metallerde ve emtialarda düşüş ağırlıklı bir seyir görülüyor.

Et ve Süt Kurumu karkas et fiyatlarını artırdı Et ve Süt Kurumu karkas et fiyatlarını artırdı

ONS ALTIN KRİTİK EŞİĞİN ALTINA İNDİ 

ALTIN FİYAT4

Haftaya 1827 dolardan başlayan ons altın tüm işlem günlerinde düşüş kaydetti. Ons altın bugün 1800 dolar olan pivot seviyenin altına sarktı.

1795 dolara kadar gerileyen ons altın 1.5 ayın en düşük seviyesini gördü. Ons altın şu dakikalarda 1798 dolardan işlem görüyor. Ons altın gün içerisinde en yüksek 1807 dolar seviyesine çıktı. Böylelikle ons altın haftayı düşüşle tamamlamaya yöneldi.

GRAM ALTIN 965 LİRA SINIRINDA

ALTIN FİYAT5
 
Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) ticari kredilere yönelik getirdiği tedbir sonrası Türk lirası döviz kurları karşısında değer kazanmış ve bu durum gram altın fiyatının sert düşmesine yol açmıştı

Haftanın ilk işlem gününe sert düşüşle başlayan gram altın 949 lirayı görerek 1 ayın en düşük seviyesine inmişti. Gram altın perşembe günü 981 liraya kadar yükselmişti.

Bugüne 970 liradan başlayan gram altın şu dakikalarda düşüş kaydederek 965 liradan işlem görüyor. Gram altında gün içerisinde en düşük 963 lira, en yüksek ise 971 lira seviyeleri görüldü.

ANALİSTLER İLK DESTEĞİ VERDİ 

Altın için analistlere göre ilk destek 1.810 dolar alanında görülüyor, ardından 1.800 dolar psikolojik seviyesi ve ardından mayısın en düşük seviyesi 1.786 dolar takip ediliyor olacak.

Yukarı yönde hareketin devamı için ise 20 ve 200 günlük hareketli ortalamaların birleştiği 1.835-1.845 dolarlık alanın yeniden ele geçirilmesi gerekiyor.

Analistler, 1.845 doların üzerine doğru bir kırılma yaşanırsa 1.880 dolarlık bölgeye giden yolu açabileceğini söylüyor.

“POZİSYON ALIRKEN FAİZ ARTIŞININ SÜRECEĞİNİ UNUTMAYIN”
 
TD Securities, altın piyasalarında yukarı harekette bir süredir ertelenme yaşandığını belirtiyor. “Şahin bir Fed rejimi durgunluk korkularıyla çatışırken sarı metal iki yöne çekiliyor” diyen TD stratejistleri, “Altın yatırımcısı stagflasyon baskısına göre pozisyon alırken, kalıcı enflasyonun daha fazla faiz artışını körükleyebileceğini de akıllarında akıllarından çıkarmamalı” uyarısı yapıyor.

ALTIN YATIRIMCILARI İÇİN ÜÇÜNCÜ ÇEYREK UYARISI 

Dünya’dan Evrim Küçük’ün haberine göre, jeopolitik gerginlikler, arz sıkıntısı ve yüksek enflasyon ve zayıf ekonomik görünüm ortamı giderek belirginleşirken, bu gerilimli ortamda merkez bankaları para politikasını sıkılaştırıyor.

Ancak zayıflayan ekonomik verilerin yılsonuna kadar faiz beklentilerinin düşmesine neden olabileceğini söyleyen Erste Group, yatırımının 3’üncü çeyrek portföyünde altın bulundurmasını tavsiye ediyor. Avusturya merkezli finans kuruluşu temmuz-eylül döneminde ons altının 1.880 dolara çıkmasını öngörüyor.

Fiyat artışını destekleyen faktörler şöyle sıralanıyor:Altın fiyatı 2’nci çeyrekte yüzde 5,5 düştü. Yılbaşından bu yana bakıldığında fiyatlar dolar cinsinden değişmezken, aynı dönemde Euro cinsinden yüzde 8,8 oranında arttı.

ETF’ler yoluyla altın talebi ilk yarıda 312 ton gibi artış göstererek olumlu seyretti. Küresel olarak ETF’ler aracılığıyla tutulan altın rezervleri şu anda Kasım 2020’nin rekor değerinin sadece yüzde 1 altında olan 3 bin 869 tona tekabül ediyor.

Finansal piyasalardaki belirsizliğin artması göz önüne alındığında, yatırımcıların güvenli liman varlıklarına olan ihtiyacı 3’üncü çeyrekte bozulmadan kaldı.

Ukrayna’daki savaşın görünür bir zamanda sona ermesi beklenmiyor.

Son aylarda ekonomik büyüme aşağı yönlü revize ediliyor.

Hisse senedi endeksleri yüksek volatilite içinde.

Faiz cephesinde yeni adımlar bekleniyor. Bununla birlikte, gerçek getiriler güçlü bir şekilde negatif kalıyor. Bu, altın fiyatı için olumlu bir ortam.

Merkez bankaları altını rezervlerinin bir parçası olarak görüyor ve alım tarafında kalıyor. Altın fiyatının 3’üncü çeyrekte yaklaşık 1.880 dolara çıkmasını bekliyoruz.

UZMAN İSİMDEN TAHMİNLER

ALTIN FİYAT6

İslam Memiş, dövizle ilgili, "BİST 100 2490 puanda kapandı, satıcılı ancak borsada ben ralli beklentimi, yeni zirve beklentimi sürdürüyorum.Borsa tarafındaki geri çekilmeler rallilerle yükseliş trendini devam ettirebilir diye tahmin ediyorum.

Dolar TL 16.65'te. Gün içinde 16,56 - 16.76'yı takip edeceğim. Geniş bant aralığı yeniden gündemde.

Bu haftada biraz günlük bazda, haftalık bazda geniş bant aralığına, makas aralığına dikkat etmek lazım.

ALTIN FİYAT7

Her sert geri çekilmeden sonra makas aralıklarının bankalarda açık olduğunu görüyoruz. Gün içindeki dalgalanmalar makas aralığının açılması anlamına geliyor.

Bugüne kadar uyarıları dikkate almayanlar, varlıklarını yerine koyacaksa ekranda gördüğü kurlara aldanıyor, geri çekilmesini bekliyor ancak bu makas aralığını göz önünde bulundurmuyor. Euro tarafı dolara kıyasla daha ucuz kalıyor.

Ben dövizciyim diyen arkadaşlar, yabancı para birimlerine yatırım yapacaksa ben gönül rahatlığıyla şunu söyleyebilirim. 

Euro, sterlin dolardan daha alınabilir bir seviyede. Altın, gümüş almıyorum döviz alacağım.

O zaman euro/dolar paritesinin gerilediğini bilmen lazım. Yani euro değer kaybetti. Euro, sterlin dolardan daha alınabilir bir seviyede.

Altın, gümüş almıyorum döviz alacağım. O zaman euro/dolar paritesinin gerilediğini bilmen lazım. Yani euro değer kaybetti." ifadelerini kullandı.

ALTIN İÇİN ALIM FIRSATI 

Memiş, altınla ilgili tavsiyesinde de, "Gram altın TL şu an 973 lira seviyesinde.

Ekrandaki fiyat. Makas aralığı açıldığı için 977 lira, 980 lira bu rakamlar.

970-980 aralığında karşılaşacaksınız. 

Biraz daha düşsün diyenler bunu göz önünde bulundurmalı.

ALTIN FİYAT8

Pazartesi en iyi alan 950 ekran fiyatı varken, 960'tan aldı.

950 ve 1000 lira aralığı alınabilir seviye. Ben 1020'den satış yaptığımızda 950'den alabiliri demiştim, şimdi kademe yapmak lazım, alım sürecini bitirmemiz gerekiyor.

Farklı gelişme olur zaten devreye girerim. Tekrar satılabilir, destek seviyeleri şu kadar gerileyebilir diyebilirim.

ALTIN FİYAT 9

Bunlar da olabilir. 950'nin aşağısı zor gözüküyor, şu anki durum bunun uyarısını veriyor." dedi.

Çeyrek altın 1579 liradan güne başladı. Çeyrek dün günü 1585 liradan kapattı.

Güne 3157 liradan başlayan yarım altın, dünkü kapanışını 3171 liradan yaptı.

Cumhuriyet altını 6296 liradan işlem görürken, dün günü 6324 liradan kapattı.

 Kaynak: İHA