Ağustos ayının ortasından beri düşüşüne devam eden ons altın, dolar endeksindeki yükseliş trendinin zayıflamasıyla yükselişe geçti.

Ons altın dün piyasaların kapandığı saat 17:30 itibarıyla ​​1.714,62 dolara yükseldi. Ons altın, 2020'de pandeminin başlamasından bu yana nadiren ihlal edilen bir eşik olan 1.700 doların altına düştükten sonra dolardaki zayıflama ile yükselişe geçti.

Altın fiyatları çıkar mı, düşer mi ? Piyasada alarm çanları çalmaya başladı - Resim: 7

Şu anda, birçok ülke ekonomik faaliyetlerini pandemi öncesi bir düzeyde sürdürmek için mücadele etmeye devam ederken, stagflasyonla ilgili küresel endişeler artıyor.

Kurumsal danışmanlık firması AirGuide direktörü Michael Langford ise mevcut seviyelerdeki altın fiyatlarının dip seviyeleri yansıtıyor olabileceğini belirtti.

Powell perşembe günü yaptığı açıklamada, Fed'in enflasyonla yaptığı mücadeleye güçlü bir şekilde bağlı olacağını ve önceki açıklamalarda yer alan çok yüksek sosyal maliyetler olmadan bunun yapılabileceğinden umutlu olduğunu söyledi. Powell’ın sözleri diğer politika yapıcıları tarafından da tekrarlanarak onaylandı.

Enflasyonda yeni rekor mu geliyor? Eylül ayı için enflasyon tahminleri belli oldu Enflasyonda yeni rekor mu geliyor? Eylül ayı için enflasyon tahminleri belli oldu

Altın fiyatları çıkar mı, düşer mi ? Piyasada alarm çanları çalmaya başladı - Resim: 6

İşsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalı sayısının üç ayın en düşük seviyelerine inmesi ise belirsiz bir ekonomik görünüme rağmen iş gücü talebinin güçlü kaldığını gösteriyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell'ın enflasyonu kontrol altına alma taahhüdünü yinelemesi ve işsizlik maaşı başvurularına gelen talebin azalması altındaki yükselişlerin henüz sınırlı bir seviyede kalmasını sağlıyor.

Altın fiyatları çıkar mı, düşer mi ? Piyasada alarm çanları çalmaya başladı - Resim: 3

Altın fiyatları çıkar mı, düşer mi ? Piyasada alarm çanları çalmaya başladı - Resim: 5

Ons altın için gerçekten önemli ve sürdürülebilir bir toparlanma için ise önümüzdeki dönemlerde gelecek verilerin resesyon beklentisini giderip gidermediğinin incelenmesi gerekiyor.