Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "faizi düşürmeye devam edeceğiz" çıkışı sonrasında alev alan piyasalarda korkulan oldu, dolar, Euro ve altın 2022'nin rekor seviyelerini gördü. İşte dolar, Euro, Sterlin, altın, gümüş ve kripto para piyasalarında son durum...

Türk Lirası'nda Mayıs başında yeniden başlayan hızlı değer kaybı bu hafta vites yükseltti. 

Mayıs'ta 14,7 seviyesinde olan dolar/TL kuru bugünün ilk saatlerinde 16,92'ye kadar yükseldi.

Cumhurbaşkanlığı Kabinesi toplantısının ardından "Bizim ülkemizde teknik anlamda enflasyon değil fiili bir hayat pahalılığı sorunu vardır" açıklamasını yaptı. "Bu iktidar faizi artırmayacak" demişti. Erdoğan sözlerini "Tam aksine biz, faizi düşürmeye devam edeceğiz" diyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu açıklamaları sonrasında piyasalarda Türk Lirası'nın değer kaybı hız kazandı.

TCBM'nin milyonlarca dolarlık müdahaleleri ve iktidarın Kur Korumalı Mevduat (KKM) gibi adımlarına rağmen döviz piyasasındaki son yükseliş ile Aralık 2021'De yaşanan kur şoku seviyelerine tekrar ulaşıldı.

Bakan Nebati 17 Aralık 2021 tarihinde zirveye çıkan ve ondan sonra çeşitli müdahalelerle 11 liraya kadar gerileyen dolarla ilgili “bizimle bir ilgisi yok” demişti.

Türkiye'nin beş yıllık CDS primi (devlet tahvillerinin temerrüde karşı sigorta primi) dün 740 puanla 2008 krizinden beri en yüksek seviyeye çıktı.

 İşte enflasyon piyasalarda son durum:

Dolar, Euro ve Sterlin

Dolar 16,87 TL'den, Euro 18,08 TL'den, Sterlin ise 21,24 TL'den işlem görüyor.

Altın ve gümüş

Ons altın 1.848 Dolar'dan, Gram altın 1.002 TL'den, Çeyrek altın 1.613 TL'den Cumhuriyet altını ise 6.639 TL fiyatıyla işlem görüyor. 

Altın fiyatları bankalar arası piyasada ve serbest piyasada yüzde 10 ile 20'lik farkla işlem görüyor.

Gümüş ise 11,98 TL'den fiyatlanıyor.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) ılımlı söylemleri ve Çin'de Kovid-19'a ilişkin olumlu gelişmelerle önceki haftalarda emtia piyasasında görülen yükselişler geçen hafta yerini düşüş eğilimine bıraktı.

ABD'de güçlü gelen istihdam verisinin sıkılaşan para politikası ve yükselen enflasyona ilişkin endişeleri körüklemesiyle pay piyasalarında düşüşler görülürken, emtia piyasası da bu durumdan olumsuz etkilendi.

Kripto paralar
 
Kripto para piyasalarında ise Bitcoin 30 bin 264 dolar, Ethereum ise bin 789 dolardan işlem görüyor.  

Pizza 530, su 31 TL... Bu fiyatlar sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü Pizza 530, su 31 TL... Bu fiyatlar sosyal medyanın gündemine bomba gibi düştü

Analistler, yükselen enflasyonla mücadele için para politikası sıkılaşmasının ve likiditenin azalmasının yatırımcıları küresel piyasalarda riskli varlıklardan uzaklaştırdığını belirtti.

Brent petrol

Brent petrolde de işlemler 120 dolar civarında işlem görürken,  ABD ham petrolü 119 dolar seviyesinde bulunuyor. 

Dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'de salgın önlemlerinin gevşetilmesiyle petrole olan talebin canlanacağına ilişkin beklentilerin artmasıyla petrolde yükseliş ivmesi sürüyor.