Kahramanmaraş!ta kimyasal atıkların Aksu Çayına bırakılmasıyla Sır Barajı tehdit altında kaldığı görüldü. Kahramanmaraştan 50 KM uzaklıktaki sır barajına kadar giden zehirli ve kirli su tüm çıplaklığıyla görülürken barajda yaşayan canlılardan balıkların bu zehirlenmeden dolayı etkilendiği ve insanlar açısından da tehlike arz ettiği dile getirilmeye başlandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ''Aksu Çayı mavi akacak'' dedi. Bakan söz verdi. Ancak kimyasal tehdit tüm gücüyle devam ediyor.

Kahramanmaraş'ta Aksu Çayı izleniyor, kirletene ceza var ancak bugün bir vatandaş tarafından WhatsApp ihbar hattımıza gönderilen görüntüde, merkezden başlayıp 50 kilometre ötelere kadar uzanan bu kirliliğin Sır Barajını da geçip Çokran Tüneli'ne kadar uzandığı görüldü.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından 2020 Ocak-Eylül döneminde, tesis ve faaliyetlerin çevre mevzuatında belirtilen usul ve esaslara, sınırlama ve yasaklamalara, çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) ve çevresel izin süreçlerinde belirtilen taahhüt ve izin koşullarına uygun işletilip işletilmediğinin kontrolü için 25 bin 367 çevre denetimi gerçekleştirilmişti. 

Kahramanmaraş'ta yolun karşısına geçmek isteyen aileye otomobil çarptı Kahramanmaraş'ta yolun karşısına geçmek isteyen aileye otomobil çarptı

KİRLETENE CEZA VARSA, AKSU ÇAYINDAN AKAN O SULAR GÖKTEN Mİ YAĞIYOR? BU KANAYAN YARA NE ZAMAN SON BULACAK?
Kahramanmaraş’ta bulunan Aksu Çayı’nda kirlilik alarm seviyesine ulaştı. Özellikle Karacasu kırsalında yer alan mahallelerin ve tarhana yapılan Osmanbey yerleşkesinin etkilendiği kirlilik, fabrika atıkların birleşmesi yüzünden etkisini iyice artırdı. 

BALIKLAR DA TEHDİT ALTINDA
Kent merkezinden başlayıp 50 kilometre ötedeki Sır Barajına, oradan da Çokran tünelinin olduğu bölgeye kadar uzanan kirlilik, balıklar için de artık tehdit altında olduğu belirtilirken barajlardan yakalanan balıkların da insanlar tarafından tüketilmesinin bir çok hastalığa yakalanma riskini de beraber taşıdığı dile getirildi...

Yetkililerin gözlerini kapadığı ve kulaklarını tıkadığı, Aksu Çayından başlanan bu zehir akan suların ne zaman önleminin alınacağı ise bilinmiyor.