AKP'nin Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın ve teşkilat mensuplarının Elbistan ilçesi ziyareti sırasında bir grup vatandaşın protestosu ortalığı karıştırmıştı. Söz konusu olayın detaylarına yine Kanal Maraş ulaştı.

Göreve geldiği günden bu yana yaptığı skandallarla anılan AK Parti'li Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker, Mahir Ünal'ın Elbistan turunda şoku yaşadı.

Partililerle birlikte Elbistan ilçe teşkilat binasında yapılan toplantıda Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker'e verdiği sözleri yerine getirmediği için mahalle muhtarları ve halkı tarafından tepki gösterildi. 

AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal bir dizi ziyarette bulunmak adına yanında refakat eden İl Başkanı Fırat Görgel, Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör ve bazı ilçe teşkilat ile belediye başkanları ile 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde AKP’nin yüzde 52 oy aldığı Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesine gitmişti. Burada AK Parti ilçe binasında muhtarlar ve halkla bir araya gelen Ünal, 50 yıl öncesini anlattı. 1970’li yıllara vurgu yapan Ünal “O yıllarda tüp kuyrukları vardı. Mazot kuyrukları vardı. Şimdi yok. O yıllarda gençler darbelere maruz kalıyordu, şimdi kalmıyorlar” demişti. 

AKP'Lİ YETKİLİLER YUHALANDI

Kanal Maraş'ın güvenli kaynaklardan edindiği bilgiler doğrultusunda, toplantı esnasında çıkan arbede sonucunda, halk tarafından AK Partili yetkililerin yuhaladıkları görüntüler ortaya çıkmıştı.

Bu görüntüleri haber yapan Kanal Maraş, konunun ulusal medyada yer almasını sağladı.

Twitter da gündem oldu.

Arbedenin çıkma sebebinin iki mahalle arasındaki su sorununun olduğu belirtilirken, İddia edildiği üzere Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker’in, seçilmeden önce verdiği söz ve yazılı Protokol metninin açığa çıkacak olmasının yer aldığı vurgulandı.

Mahir Ünal’ın, konudan haberdar edilmesinin amaçlandığı ve protokol metninin ortaya çıkmaması için kargaşa çıkaranın AK Parti Ekinözü Belediye Başkanı olduğu dile getirilirken, protokol metninden AKP’nin diğer milletvekillerinin ve İl Başkanının da haberi olduğu bilgisine ulaşıldı.

Kargaşa sonucunda orada bulunan tüm AKP’li yetkililerin yuhalanması dikkatlerden kaçmazken, parti çıkışında bir grup vatandaş tarafından Bilal Eker’in tartaklanmaya yeltenildiği iddia edilmişti.

Kanal Maraş'ın ortaya çıkardığı bu haber sonrası Türkiye’nin hemen hemen tüm ulusal basınında yer alması AKP yetkilileri arasında bir savunma mekanizması yapmalarına ve sosyal medyada bir biri ardına iftira dolu cümleler içeren paylaşımlar yapmalarına ve bu paylaşım altlarına Genel yayın Yönetmenimiz hakkında hakarete varan cümlelerin yorum olarak yazılması gözlerden kaçmadı. (Tüm yorumların ekran görüntüleri alınmış olup Pazartesi gününden itibaren hem ceza-i hem de tazmini yoluna gitmek üzere Hukuk danışmanlarımız gereğini yapmak üzere çalışmalara başladı.)

Özellikle AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel'in söz konusu olayı, "Ekinözü ilçesinde su paylaşımı sorunu yaşayan iki mahallenin sakinleri arasında yaşanan gerginlik ve bizlerin tarafları yumuşatma çabamız bazı çamur zihniyeti sözde medya mensupları ve sosyal medya platformlarında yalan algı operasyonları yapanlar tarafından art niyetli bir şekilde olayın aslından çok farklı yorumlanarak paylaşılmaktadır." diyerek örtbas etmeye çalıştığı üzülerek görülürken, AK Parti İl başkan yardımcısı Hakan Dereli’nin ise paylaşımında, ‘’nerelerden fonlandıkları herkesçe malum…’’ paylaşımlarına sessiz kalınmadı. Sosyal medyada cevap hakkımızı kullanarak Fırat Görgel’e ‘’Çamur zihniyeti" ve Hakan Dereli’nin ‘’nerelerden fonlandıkları herkesçe malum…’’ cümlelerinin açıklanması için davet edilirken, özellikle Hakan Dereli’nin ‘’fonlama’’ cümlesini AÇIKLA!!! Diyerek, aksi takdirde ‘’müfteri’’ olarak ilan edileceği vurgulandı.

OLAYIN PERDE ARKASINA YİNE KANAL MARAŞ ULAŞTI

Türkiye gündemine bomba gibi düşen Elbistan’da ki AKP’li yetkililerin yuhalanması olayının tüm perde arkasına Kanal Maraş ulaştı.

31 Mart 2019 Yerel Seçimler öncesinde AK Parti'nin Ekinözü Belediye Başkan adayı Bilal Eker ve CHP'nin adayı Fatih Vicdan olmuştu. İki adayın kafa kafaya gittiği seçimde ipler gerilmişti. Bilal Eker, bu seçimi kazanmak için ilçesindeki iki mahallede su sorunu yaşayan mahalle halkı adına muhtarlar nezdinde seçimden önce protokol imzalattırdığı ortaya çıktı. Mahalle muhtarları ve sakinleri AKP adayı Bilal Eker'e su sorunumuzu çözerseniz oyumuzu AKP’ye oy vereceğiz demeleri üzerine Bilal Eker’in, ‘’tamam söz’’ dediğini, ancak muhtarların ve mahalle halkının, ''Sizin sözünüze güvenmiyoruz. Bize yazılı bir evrak veriniz'' demesi üzerine, AKP Ekinözü Belediye Başkan Adayı Bilal Eker’in, ''Protokol Metni düzenleyin imzalayayım'' dediği ifade edildi.

Bir nevi seçimi kazanmak adına seçimden önce AKP’li bir Belediye Başkan adayının, Mahalle Muhtarları ve halk arasında protokol metnini hazırlayıp imzalaması, görüşüne başvurduğumuz bazı hukukçuların, ''bunun adı seçim rüşvetidir'' demelerine yol açtı.

300781252_1950887868443947_5810766911926342043_n

SEÇİM RÜŞVETİ PROTOKOL SKANDALI

Mahalle halkı, su sorununu yerine getirmediği için ellerindeki "Seçim Rüşveti belgesinin’’ olduğu dile getirilirken, Kanal Maraş olarak bu iddiaları araştırmak için Ekinözü İlçesi'ndeki bazı mahalle muhtarlarına ulaştığımızda, konunun doğru olduğu ortaya çıktı.

Alınan bilgiye göre; Yapılan protokol ile iki mahalle halkının hemen hemen yüzde 70-80 gibi AKP'ye oy verdiğini ve AK Parti'nin adayı Bilal Eker'in seçimlerde yüzde 51,66 oyla seçimi kazanırken, CHP adayı Fatih Vicdan'ın ise yüzde 47.57 oranında oy aldığını, yani çok az bir farkla seçimi kazanan Eker'in, 3,5 yıl geçmesine ve ortada bir protokol olmasına rağmen, mahallenin su sorununu çözmediği dile getirildi. 

2022-08-21_10-51-31

Kanal Maraş olarak iddiaları araştırmak için Ekinözü İlçesi'ndeki bazı mahalle muhtarlarına ulaştık.

Mahalle muhtarlarından birinin, bu su sorununu AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'a anlatmak adına toplantı salonunda bulunduklarını, ancak ne hikmetse Mahir Ünal'ın masasına doğru gidip bizzat konuşmak istemesi üzerine korumalar veya danışmanlar tarafından engellendiğini, ''Ben muhtarım su sorunumuzu anlatacağım'' demesi üzerine seçimde düzenlenen protokolün ortaya çıkacağından çekinen Bilal Eker'in, sinkaflı sözleri ortalığı bir anda alevlendirdiğini, Muhtarın amcasının da aynı üslupla Bilal Eker'e karşılık vermesi üzerine Mahir Ünal'ın Bilal Eker'e kızdığını ve dışarıya çıkmasını söylediğini, ortalığın karışması sonucunda tüm AKP'li yetkililerin yuhalandığının doğru olduğu belirtildi.

SEÇİMİ İNSANLARI KANDIRARAK KAZANDI

Bir Mahalle Muhtarı, AKP'li Ekinözü Belediye Başkanı Bilal Eker'in seçilmeden önce ''kendisine oy verildiği takdirde su sorununu çözeceğini'' bu doğrultuda o zamanki mahalle muhtarı, Meclis üyesi ve halktan birkaç kişinin bulunduğu toplantı sonrası protokol düzenlemeyi bile göze aldığını, Eker’in seçildikten sonra mahallelerinin ''su sorununu çözmekten kaçtığını, bir nevi seçimi insanları kandırarak kazandığını'' dile getirmeleri manidardı.

Kahramanmaraş'ta trafodan çıktı, gören uzaylı sandı! Kahramanmaraş'ta trafodan çıktı, gören uzaylı sandı!

Su sorununu çözmediği için ellerindeki protokolden tüm AKP'li yetkililerinin bilgisi olduğu halde, görüşmedikleri kimsenin kalmadığını, kendilerini hep oyalamaya yönelik cümlelerin sarf edildiğini, telefonlara dahi çıkılmadığını dile getiren mahalle muhtarları, en son Mahir Ünal'a bu belgeyi sunarak ''İşte seçim öncesi verilen protokol metni, söz bile değil, yazılı metin ve biz halk olarak kandırıldık. Bize böyle imzalı evrak verildiği halde bu sorunumuzu çözmekten imtina ediyorlar. Sayın Bakanım sizin de bilginiz olsun'' demek için o toplantıda bulunduklarını dile getiren Muhtarlardan İsmail Ay'ın, ''Bu fırsatın kendisine tanınmadığını, engellendiğini, Bilal Eker denen kişinin o an o salonda AKP Grup Başkanvekili Mahir Bey'in bulunmasına rağmen sinkaflı küfür ettiğini, Sayın Mahir Bey'in o an Bilal Eker'e kızdığını, biz sadece bize verilen ve seçimi kazanmak adına düzenlenen protokolün yerine getirilmesini istediklerini, sözde değil yazılı vaatlerde bulunulduğunu, su sorunumuzun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini'' ifade etti.

"ÇAMUR" MEDYASI KİM?

AK Parti İl Başkanı Fırat Görgel, mahallelerin su sorununu çözmek yerine gerçekleri ortaya çıkaran Kanal Maraş'a yönelik ‘’bazı çamur zihniyeti sözde medya’’ ve İl Başkan Yardımcısı hakan Dereli'nin ’'nerelerden fonlandıkları herkesçe malum…’’ ifadeleri kullanılması trajikomik olarak nitelendirildi.

BİZ ÇAMUR MEDYASI DEĞİLİZ HALKIN MEDYASIYIZ, FONLAMAYI EN İYİ SİZ BİLİRSİNİZ

Konu ile alakalı Genel yayın Yönetmenimiz Mustafa Karaaslan şunları söyledi; ''Kanal Maraş, yayın hayatına başladığı günden bu yana, etkinliğiyle her zaman hızlı bir yükseliş grafiği sergiledi. Bunda elbette haberciliğimiz, analizlerimiz kadar okuyucularımızın da payı büyük. Gazeteciliğin temelinde yatan muhalifliği hiçbir zaman aklımızdan çıkarmadık, yaptığımız haberlerde hem mesleki hem de insani etik kurallara bağlı kaldık. Özellikle özel hayata saygı gereği, yasadışı elde edilen görüntüleri / ses kayıtlarını elimizin tersiyle ittik. Kamuoyunun bilgi alma hakkını bu şehirde sadece Kanal Maraş yerine getirmektedir. Bizler kimsenin emir eri olmadık. Kimsenin yalakalığına soyunmadık. Doğruya doğru, yanlışa yanlış deme cesaretimizin olduğu bilinmeli. İktidar mensuplarının ''güç biz de'' diye düşündükleri bir gerçek. Bu yüzden yerel basını itibarsızlaştırma yoluna gittikleri ve eleştiren olursa hiç bir şekilde ekonomik destek olmayacaklarını deklare ettiklerini bilmeyen yok. Allah şükür ki, Kanal Maraş olarak kendi ekonomik gücümüz ve halkımızın desteği ile dimdik ayaktayız. İktidarın yanlış yaptığı her olayı gündeme taşıyarak halka ulaşmasını sağladık. Şu unutulmamalı ki esas güç halktır. Halkın desteği olmadan ne iktidara gelinebilinir ne de biz basın kuruluşları büyüyebiliriz. Bizim sloganımız bellidir. ''Güçlünün değil halkın sesi'' olmaya devam edeceğiz. BİZİM AŞKIMIZ KAHRAMANMARAŞ'TIR VE ONUN İÇİNDE YAŞAYAN HALKI'DIR.

Fonlama konusunu bu şehirde AKP yapmaktadır. Yerel bir TV’ye binlerce lira paranın akıtıldığını biliyoruz. Bu gerçekleri kamuoyu da çok açık ve net bilmektedir. Bu yüzden Kahramanmaraş halkı bir yana tüm dünyada doğru habercilik yapan Kanal Maraş’ın izlenirliği her geçen gün katlayarak büyümektedir. Biz emin adımlarla doğru haberciliğimizi yapmaya devam edeceğiz. Bize çamur atan siyasetçilerimize diyoruz ki; İnsanoğlu çamurdan yaratılmıştır. Sizin bu iftiralarınız karşısında sadece şunu diyoruz: Peki sizler nesiniz?'' Kamuoyuna saygıyla duyuruyoruz.