Akıllardaki soru! Normal doğum mu, sezaryen mi?

Herkes istediği zamanda, istediği kadar ve sağlıklı çocuk sahibi olmak istiyor ki bu da çok normal. Eskiden Zeynep Kamil Hastanesinde ihtisas yaparken doğurmak üzere olan hastalar gelirdi ve ancak doğumhaneye yetiştirebilirdik onları. Hiç ultrasona girmemiş, bebek sayısını bilmeyen, hiç vitamin kullanmamış gebeler olurdu bu hastalar. Hiç unutmam yine böyle doğum üzeri gelen bir hastayı tam doğurtmuşken bebeğin göbek kordonuyla ilgileniyordum ki hasta bir daha ıkınmaya başladı ve sürpriz bir bebek kafası daha göründü. Hastanın ikiz gebeliği olduğundan haberi bile yoktu. Benim ilk yıllarımdı ve şaşkınlığım ve yüzümdeki ifade görülmeye değerdi sanırım.

Bence son dönemdeki gebelikler daha doğru yaşanıyor. Bilimin bize öğrettiği bilgiler ışığında örneğin biliyoruz ki gebelikten 2 ay kadar öncesinde ve gebeliğin ilk 3 ayında folik asit alınması bebeğin nörolojik gelişimini destekliyor ve bir grup nöral tüp defekti denilen hastalığı önlüyor. E o zaman neden bu önlemi almayalım.? Tabi ki kontrollü planlı gidelim ama kendi gebelerime de mutlaka başında söylüyorum ne olur pimpirikli olmayalım.

İnternetteki her bilgi doğru değil. Okuyalım ama hekimimizle teyitleşelim. Gebelik doğal bir olay ve doğal yaşayalım..

Adblock Tespit Edildi

Reklamların web sitemize yüklenmesini devre dışı bırakmak için bir adblock tarayıcı eklentisi kullandığınızı tespit ettik.

×

Reklamlardan elde edilen gelir, bu web sitesinde ulaşmaya çalıştığınız kaliteli içeriği sunmamızı sağlar.

Bu sayfayı görüntülemek için, adblock eklenti ayarlarını devre dışı bırakmanızı rica ediyoruz.