Akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar AK Parti'yi de vurdu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "İcraatları anlatın" talimatı üzerine illerine gidip gelen milletvekilleri "yakıt hesabı" yapmaya başladı. Akaryakıta gelen zamlar sonrası bir deponun 1000 TL'ye dolduğuna dikkat çekan AK Parti'li isimler "Cumhurbaşkanımız, talimat veriyor. Ancak bir il ziyaretinin yakıt harcaması git-gel 3 bin TL’yi buluyor" serzenişinde bulunuyor.

Cumhuriyet’ten Selda Güneysu’nun haberine göre, milletvekillerinin büyük bölümünün 2.0 ve üstü motor hacmine sahip yüksek yakıt tüketen araçlar kullanıyor. Aynı zamanda vekillerin trafikte geçiş üstünlüğü de bulunuyor. Buna bağlı olarak vekiller, hız sınırlarına bağlı kalmadan yüksek süratle yolculuk yapıyor. Bu durum da yakıt tüketimini artırıyor. Tüm bu veriler ışığında milletvekilleri, bir il ziyaretinde ortalama 3 bin TL’lik yakıt tükettiklerini belirtiyor. Bu tutarın gidilen ilde yapılan ilçe ziyaretleri de eklendiğinde "çok daha fazlaya çıkabildiği" belirtiliyor.

"SİZİN YAKITINIZ İLE BİZİMKİ ARASINDA BÜYÜK FARK VAR"
AK Parti'li vekiller kendi aralarında "Sizin yakıtınız ile bizimki arasında büyük fark var. İlimize ziyaret yaptığımızda aylık fatura büyüyor. Bunun bir de düğünlerde takılan altınları, baş sağlığı ziyaretlerinde verilen yemekleri var. Gitti mi maaşın tamamı?" sözleriyle 'şakalaştığı' öne sürüldü.